Słonka

19 grudnia zaprosiliśmy rodziców na świąteczne spotkanie, podczas którego Słonka przedstawiły wiersze i piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz powitania Nowego Roku, zagrały na instrumentach oraz wręczyły rodzicom przygotowane karty świąteczne. Wspólnie z rodzicami zaśpiewaliśmy kolędę Przybieżeli do Betlejem, a następnie zaprosiliśmy naszych bliskich do ucztowania.

W grudniu Słonka wyruszyły do Niemiec. Poznały stolicę i flagę tego państwa oraz najważniejszy symbol jego zjednoczenia, pokoju i wolności - Bramę Brandenburską. Zobaczyły, że ów symbol można zobaczyć na niemieckich monetach euro. Słonka usłyszały, że tradycja ubierania choinki, kalendarza adwentowego i wieńca adwentowego pochodzi z Niemiec. Dowiedziały się co symbolizuje wieniec adwentowy i wspólnie przystrajały wieniec, który udekorował nasz stół podczas spotkania świątecznego z rodzicami. Codziennie, przez 24 dni odkrywaliśmy urok kalendarza adwentowego. Na kolejnych zajęciach dzieci poznały marki i logo najsłynniejszych niemieckich aut oraz dowiedziały się min. co to są konie mechaniczne. Każdy mógł pokolorować model ulubionego auta.

Czas świąteczny dla dzieci kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem, dlatego też poznaliśmy kraj , gdzie w słynnej wiosce, w Rovaniemi przez cały rok urzęduje Mikołaj. Zobaczyliśmy jak wygląda flaga, poznaliśmy położenie Finlandii na mapie oraz nazwę stolicy. Zobaczyliśmy, że to kraj jezior, reniferów, śniegu i zórz polarnych. Obejrzeliśmy zdjęcie lodowego hotelu oraz usłyszeliśmy ciekawostki na temat fińskiej sauny. Dowiedzieliśmy się kim był Święty Mikołaj - biskup z Miry oraz mogliśmy pokolorować różne wizerunki przedstawiające postać Mikołaja.

Na ostatnich zajęciach Słonka dowiedziały się co to jest zegar chemiczny oraz poznały różne rodzaje zegarów : klepsydrę, zegar słoneczny, wahadłowy, elektryczny i chemiczny. Dowiedziały się do czego można je wykorzystywać i sprawdzały ile czasu potrzeba na zajście reakcji chemicznych. Sprawdzały jak to się dzieje, że mamy dzień i noc oraz zapoznały się z pojęciem ruchu obrotowego Ziemi.

W grudniu kolejny raz uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych na AWF-ie. Słonka brały udział w wielu zabawach rozwijających sprawność ruchową, które sprawiły dzieciom dużo radości. Poznawały podstawy techniki szermierki , a na koniec zajęć dostały upominki.

6 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty stolarskie, w czasie których Słonka poznały pracę stolarza. Oglądały narzędzia którymi się posługuje: młotki, wiertarki, strugi itp. Pan stolarz wyjaśnił dzieciom, że bardzo ważne jest to jak jest ubrany w czasie pracy oraz zasady bezpieczeństwa. Następnie chętne dzieci zakładały kask, rękawice, okulary ochronne oraz kamizelkę odblaskową. Słonka poznały i oglądały różne gatunki drewna z których stolarz może wykonać szereg pięknych przedmiotów. Na zakończenie warsztatów dzieci malowały deski z otworami do przewlekania sznurków, aby ćwiczyć paluszki.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach domowych. Odnosząc się do doświadczeń dzieci utrwalaliśmy informacje dotyczące opieki nad domowymi zwierzętami, sposobach żywienia i odpowiedzialności za nie. Poszerzyliśmy te informacje o szczegóły związane z pracą weterynarza. Dzięki temu dzieci miały okazję nie tylko powiększyć zasób swojej wiedzy na temat zwierząt, ale też kształtować poczucie empatii i odpowiedzialności w stosunku do nich.

Na ostatnich zajęciach Słoneczka poznały położenie na mapie, stolicę oraz flagę Holandii. Dowiedziały się, co oznacza pojęcie nederland. Usłyszały, że Holandia to kraj położony poniżej poziomu morza, a więc często zalewany przez wodę. Dzieci poznały sposoby osuszania lądu, poprzez wiatraki z których słynie Holandia. Na ilustracji zobaczyły jak wygląda wypompowywanie wody przez wiatraki oraz usłyszały, że ramiona wiatraków mogą się ciągle obracać, bo w Holandii wiatr wieje przez cały rok. Poznały symbol Holandii, czyli drewniane buty i usłyszały w jakim celu były noszone. Słonka poznały ulubiony środek transportu Holendrów - rower. Dowiedziały się, dlaczego kraj ten nazywany jest ogrodem Europy. Na zdjęciu obejrzały Amsterdam - miasto kanałów i usłyszały dlaczego domy są tam krzywe. Dzieci dowiedziały się, że Holandia słynie z produkcji serów. Słonka mogły spróbować serowych koreczków, które swym ciekawym wyglądem zachęciły do konsumpcji. Przedszkolaki poznały również postać wybitnego holenderskiego malarza Vincenta Van Gogha, a chętne dzieci mogły pokolorować jego dzieło Gwiaździsta Noc.

25 listopada w naszej sali zagościli nasi ulubieńcy, którzy tego dnia obchodzili swoje święto. Wszystkie misie i inne przyniesione przez dzieci pluszaki zostały zaprezentowane przez swoich właścicieli i mogły towarzyszyć nam we wspólnych zabawach cały dzień. Poznaliśmy różne gatunki niedźwiedzi występujące na świecie, przypomnieliśmy sobie historię niedźwiedzia Wojtka oraz dowiedzieliśmy się kim była niedźwiedzica polarna Baśka Murmańska. Słonka narysowały portrety misiów, częstowały się misiowymi parkami oraz mogły ułożyć puzzle przedstawiające Niedźwiedzie Wojtka i Baśkę.

W listopadzie Słoneczka wzięły udział w zajęciach z cyklu Labo Odkrywcy - doświadczanie przez eksperymentowanie, podczas których dowiedziały się jak powstaje prąd. Zobaczyły przewodniki i izolatory prądu oraz poznały zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi.

Strony