Słonka

6 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty stolarskie, w czasie których Słonka poznały pracę stolarza. Oglądały narzędzia którymi się posługuje: młotki, wiertarki, strugi itp. Pan stolarz wyjaśnił dzieciom, że bardzo ważne jest to jak jest ubrany w czasie pracy oraz zasady bezpieczeństwa. Następnie chętne dzieci zakładały kask, rękawice, okulary ochronne oraz kamizelkę odblaskową. Słonka poznały i oglądały różne gatunki drewna z których stolarz może wykonać szereg pięknych przedmiotów. Na zakończenie warsztatów dzieci malowały deski z otworami do przewlekania sznurków, aby ćwiczyć paluszki.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach domowych. Odnosząc się do doświadczeń dzieci utrwalaliśmy informacje dotyczące opieki nad domowymi zwierzętami, sposobach żywienia i odpowiedzialności za nie. Poszerzyliśmy te informacje o szczegóły związane z pracą weterynarza. Dzięki temu dzieci miały okazję nie tylko powiększyć zasób swojej wiedzy na temat zwierząt, ale też kształtować poczucie empatii i odpowiedzialności w stosunku do nich.

Na ostatnich zajęciach Słoneczka poznały położenie na mapie, stolicę oraz flagę Holandii. Dowiedziały się, co oznacza pojęcie nederland. Usłyszały, że Holandia to kraj położony poniżej poziomu morza, a więc często zalewany przez wodę. Dzieci poznały sposoby osuszania lądu, poprzez wiatraki z których słynie Holandia. Na ilustracji zobaczyły jak wygląda wypompowywanie wody przez wiatraki oraz usłyszały, że ramiona wiatraków mogą się ciągle obracać, bo w Holandii wiatr wieje przez cały rok. Poznały symbol Holandii, czyli drewniane buty i usłyszały w jakim celu były noszone. Słonka poznały ulubiony środek transportu Holendrów - rower. Dowiedziały się, dlaczego kraj ten nazywany jest ogrodem Europy. Na zdjęciu obejrzały Amsterdam - miasto kanałów i usłyszały dlaczego domy są tam krzywe. Dzieci dowiedziały się, że Holandia słynie z produkcji serów. Słonka mogły spróbować serowych koreczków, które swym ciekawym wyglądem zachęciły do konsumpcji. Przedszkolaki poznały również postać wybitnego holenderskiego malarza Vincenta Van Gogha, a chętne dzieci mogły pokolorować jego dzieło Gwiaździsta Noc.

25 listopada w naszej sali zagościli nasi ulubieńcy, którzy tego dnia obchodzili swoje święto. Wszystkie misie i inne przyniesione przez dzieci pluszaki zostały zaprezentowane przez swoich właścicieli i mogły towarzyszyć nam we wspólnych zabawach cały dzień. Poznaliśmy różne gatunki niedźwiedzi występujące na świecie, przypomnieliśmy sobie historię niedźwiedzia Wojtka oraz dowiedzieliśmy się kim była niedźwiedzica polarna Baśka Murmańska. Słonka narysowały portrety misiów, częstowały się misiowymi parkami oraz mogły ułożyć puzzle przedstawiające Niedźwiedzie Wojtka i Baśkę.

W listopadzie Słoneczka wzięły udział w zajęciach z cyklu Labo Odkrywcy - doświadczanie przez eksperymentowanie, podczas których dowiedziały się jak powstaje prąd. Zobaczyły przewodniki i izolatory prądu oraz poznały zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi.

22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Słonka opowiadały co lubią rysować oraz jakiego rodzaju kredek używać. Dowiedzieliśmy się jak dbać o kredki, żeby należycie spełniały swoją rolę i się nie gubiły. Dzieci wykonały rysunki ulubionymi kredkami według własnego pomysłu.

20 listopada obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Dzieci dowiedziały się w jakim celu powstała organizacja Unicef, wysłuchały wiersza M. Brykczyńskiego O prawach dziecka. Wypowiadały się na temat wiersza oraz obrazków i kolorowanek przedstawiających prawa dziecka. Słonka pokolorowały wybrane ilustracje i nadawały im tytuły związane z prawami dziecka.

Na ostatnich zajęciach Słonka odkodowywały ukryte we współrzędnych obrazki. Na podstawie podanego kodu sprawdzały , którą drogę wybierze bohater, żeby przejść przez wszystkie kałuże. Na zajęciach uczyliśmy się odczytywać kod, ilustrować go ruchem, wyznaczać daną drogę przy pomocy kubeczków. Następnie w kartach pracy na podstawie koordynatów dzieci próbowały odkryć, jaki obrazek powstanie po zamalowaniu odpowiednich pół. Wykonując to zadanie rozwijały umiejętność planowania i odczytywania współrzędnych.

Na ostatnich zajęciach wybraliśmy się na południe Europy do pięknego, pachnącego lawendą kraju. Poznaliśmy nazwę stolicy i pokazywaliśmy jej granice na mapie. Dowiedzieliśmy się,że Chorwacja jest najmłodszym krajem w UE, a jej mieszkańcy posługują się walutą, która nazywa się tak samo jak zwierzątko futerkowe - kuna. Wysłuchaliśmy, że kraj ten słynie z ciepłego, czystego morza, są tam piękne parki narodowe , a z krainy zwanej Dalmacją pochodzi nazwa psów rasy Dalmatyńczyk. Usłyszeliśmy, że rosnące w Chorwacji figi są pyszne i zdrowe oraz zobaczyliśmy jak wygląda jeżowiec i dowiedzieliśmy się, że trzeba unikać kontaktu z tym morskim zwierzęciem. Usłyszeliśmy, że w Chorwacji wynaleziono krawat i ołówek, a z lawendowej wyspy Hvar pochodzi twórca daktyloskopii. W Chorwacji urodził się również najwybitniejszy chorwacki piłkarz - Luka Modrić. Zobaczyliśmy jak wygląda zasuszony kwiat lawendy oraz mogliśmy powąchać lawendowe woreczki. Pokolorowaliśmy flagę chorwacką , lawendę oraz krawat.

13 listopada wybraliśmy się do Kina Wisła. W kinie Słonka obejrzały spektakl Teatru Wrocławskiego In Art pt. Przygody Wilka i Zająca. Pełne komicznych sytuacji i humoru słownego przedstawienie rozśmieszało, a zarazem uczyło dzieci odpowiednich zachowań w konkretnych sytuacjach życiowych. Kolorowa scenografia, muzyka i stroje bardzo podobały się dzieciom.

Strony