Słonka

W naszej grupie prowadzone są dwa razy w tygodniu, zajęcia z matematyki dla dzieci sześcioletnich. Prowadzi je nauczycielka ze szkoły Podstawowej nr 187, Pani Lidia Romańska. Zajęcia z Akademii Matematyki poruszają wiele obszarów edukacyjnych, takich jak: kształtowanie umiejętności orientowania się w przestrzeni, rozwijanie umiejętności rachunkowych i kształtowanie umiejętności orientowania się w upływie czasu. Dzieci biorą udział w zajęciach zespołowych, grupowych i indywidualnych. Głównymi celami zajęć są: rozwijanie uzdolnień dzieci w zakresie edukacji matematycznej i podnoszenie ich poziomu umiejętności, rozwijanie logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Nasze przedszkole zaangażowało się w zbiórkę dla psiaków z Fundacji dla szczeniąt Judyta. Podczas zajęć w grupie Słonek rozmawialiśmy o konieczności dbania o zwierzęta oraz ich dokarmiania. Wśród dzieci zrodził się pomysł zbiórki na rzecz piesków, które nie mają kochających domów i są pod opieką schronisk i fundacji. Znaleźliśmy fundację, która zajmuje się szczeniętami    i postanowiliśmy im pomóc. Wszystkie grupy przedszkolne zaangażowały się w akcję i udało nam się uzbierać wiele potrzebnych rzeczy, które następnie trafiły do podopiecznych fundacji.

29 stycznia zapoznaliśmy się z pojęciem kodowanie na dywanie. Jest to zestaw kolorowych kubków, duża plansza dwustronna oraz okrągłe kartoniki z różnego rodzaju obrazkami, strzałkami, literami i cyframi, które dają wiele możliwości zabaw. Podczas pierwszych zajęć ćwiczyliśmy umiejętności takie jak: logiczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, zadaniowe podejście do napotykanych trudności oraz skupienie. Rozpoczęliśmy od lubianej przez nas gry memory, gdzie musieliśmy odnaleźć dwa takie same obrazki, a następnie w parach ćwiczyliśmy układanie wież z kolorowych kubków. Było wiele radości, gdy wieża się udawała i wiele śmiechu, gdy niespodziewanie kubeczki się przewracały.

25 stycznia wybraliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej na zajęcia pokazowe. Pod opieką starszych kolegów i koleżanek z klasy I wykonywaliśmy pracę plastyczną - karmnik z ptakami zimą oraz odgadywaliśmy zagadki dotyczące ptaków. Na zakończenie, każdy z nas dostał wykonaną przez siebie pracę. Zobaczyliśmy jak wygląda sala lekcyjna klasy I i szatnia. Na koniec podziękowaliśmy Pani oraz dzieciom, które poświęciły nam swój czas i zorganizowały dla nas lekcję pokazową.

23 stycznia w grupie Słonek odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przygotowaliśmy  przedstawienie, w którym pięknie wyrecytowaliśmy wiersze, zaśpiewaliśmy piosenki, a nawet zagraliśmy na instrumentach. Po zakończonych występach wręczyliśmy Babciom i Dziadkom wcześniej wykonane upominki i zaprosiliśmy na poczęstunek.

Zimą gdy tylko pogoda i dobre powietrze nam pozwalają, chętnie wychodzimy i korzystamy z przedszkolnego placu zabaw. Ze śniegu wspólnie ulepiliśmy bałwana, zrobiliśmy sobie zawody w rzut śnieżką do celu, a śnieżnym gonitwom nie było końca.

13 grudnia wybraliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej na warsztaty świąteczne. Wykonywaliśmy zawieszki z reniferem, na których musieliśmy narysować co kojarzy nam się ze świętami, oraz zrobiliśmy kartki z przestrzenną choinką. Na zakończenie, każdy z nas dostał podpisaną torebkę z logo szkoły, do której mógł schować swoje prace i zostaliśmy zaproszeni do zwiedzenia. Zobaczyliśmy jak wyglądają sale lekcyjne, stołówka, sala gimnastyczna, biblioteka i szatnia. Na ostatnim piętrze, podziwialiśmy ogromny portret przedstawiający patrona szkoły, w której tego dnia gościliśmy, czyli Adama Mickiewicza. Na koniec bardzo serdecznie podziękowaliśmy Pani, która się nami zajmowała i która poświęciła nam swój czas organizując dla nas warsztaty.

12 grudnia odbyły się w naszej grupie warsztaty świąteczne. Tego dnia postanowiliśmy zaskoczyć naszych rodziców oraz bliskich i przygotowaliśmy dla nich krótkie przedstawienie świąteczne. Zaśpiewaliśmy piosenki, pięknie wyrecytowaliśmy wierszyki i nawet zagraliśmy na instrumentach.  We wszystkim akompaniowała nam Pani od rytmiki. Na koniec złożyliśmy życzenia świąteczne i zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego dekorowania choinek. Przyklejaliśmy pióra, cekiny, suszone pomarańcze i cytryny, oraz wiele innych ozdób w których pomagali nam nasi dzielni rodzice, dziadkowie, ale także młodsze rodzeństwo. Powstały pięknie przyozdobione choinki, które mogliśmy zabrać do domu. Po wszystkim zaprosiliśmy naszych gości na poczęstunek. To był bardzo udany, ale przede wszystkim rodzinny i wesoły dzień.

W listopadzie odwiedził nas podinspektor policji – tata naszej koleżanki z grupy "Żabki", który przyniósł ze sobą mnóstwo odznaczeń i pamiątek, które mogliśmy obejrzeć. Z zaciekawieniem słuchaliśmy,  jak Tata Asi opowiadał nam o zasadach funkcjonowania naszego państwa oraz jaki jest najważniejszy dokument prawny RP czyli konstytucja. Później odpowiadaliśmy na różne pytania dotyczące min symboli narodowych. Za poprawne odpowiedzi otrzymywaliśmy nagrody. Na koniec spotkania otrzymaliśmy pamiątkowe odblaski i odbyliśmy pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. o zakończonym spotkaniu, zaprosiliśmy Tatę Asi, w ramach podziękowania, na krótką akademię, którą przygotowaliśmy z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości.

W listopadzie uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym ,,Oberek na 100 lusterek”, dzieci poznały budowę i brzmienie klarnetu oraz w zajęciach badawczych Labo Odkrywcy ,,Gęstość”. Obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Prawa Dziecka oraz Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia własnoręcznie przygotowaliśmy i ozdobiliśmy ordery życzliwości, które podczas spaceru wokół naszego przedszkola, z uśmiechem wręczaliśmy napotkanym przechodniom. Świętowaliśmy również Dzień Pluszowego Misia, w tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie. Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące misiów, poznaliśmy historię Dnia Pluszowego Misia oraz historię Misia Wojtka.

Strony