Smerfy

21 marca Smerfy wybrały się na poszukiwania wiosny. Przez cały poprzedzający to wydarzenie tydzień dzieci dowiedziały się jakie są oznaki wiosny oraz przygotowywały na powitanie nowej pory roku. Dzieci wykonały plakat „Witaj wiosno”, kolorowe motyle oraz wstążki z krepiny i pierwszego dnia wiosny wyszły na powitanie wiosny. Obserwowały budzącą się do życia przyrodę, szukały pączków na drzewach i wczesnowiosennych kwiatów, nasłuchiwały śpiewu ptaków. Ponadto dzieci wykonały w przedszkolu postać Pani Wiosny oraz namalowały farbami fioletowe hiacynty.

Marcowa pogoda okazała się bardzo ciekawym tematem dla Smerfów. Dzieci regularnie obserwowały zjawiska atmosferyczne za oknem odnotowując je w kalendarzu pogody. Dowiedziały się co oznacza powiedzenie „W marcu jak w garncu”. Wiedzą również jak stosownie ubrać się do panującej pogody, podczas zabaw segregowały ubrania w zależności od pory roku. Wykorzystywały kolorowe parasolki do zabaw matematycznych i ruchowych. Wykonały również pracę plastyczną obrazującą marcową pogodę. Wzięły udział w zabawach badawczych „Jak powstaje deszcz” oraz „Co pływa, a co tonie w wodzie”.

Tym razem podczas zajęć badawczych Labo Odkrywcy „Podróż po świecie bez wychodzenia z domu” dzieci podczas wykonywanych eksperymentów poznały pojęcia wulkan i gejzer.

22 lutego Pola reprezentowała naszą grupę podczas finału bielańskiego konkursu „Krakowskie szopki – narodowa tradycja. Niematerialne dziedzictwo kulturowe na liście Światowego Dziedzictwa Unesco”, na który dzieci wraz z paniami wykonały bogato zdobioną, bardzo kolorową, przestrzenną szopkę. Pola w imieniu wszystkich Smerfów odebrała dyplom i nagrody dla grupy z rąk pana Burmistrza.

W lutym Smerfy poszerzały swoją wiedzę na temat zwyczajów karnawałowych, wiedzą już, że to czas zabaw tanecznych i wielkich bali. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych do muzyki, wykonały karnawałowe maski doskonaląc umiejętność wycinania oraz zrobiły pracę plastyczną rysując serpentyny i składając baloniki z papierowych kół. Wzięły również udział w balu karnawałowym z innymi grupami przedszkolnymi, gdzie zaprezentowały swoje przebrania i świetnie się bawiły.

W lutym Smerfy po raz kolejny wzięły udział w zajęciach badawczych, tym razem podczas wykonywanych eksperymentów odkrywały tajemnice ciśnienia.

Muzyka towarzyszy Wesołym Nutkom każdego dnia. Smerfy zgłębiały jej tajniki poznając wygląd, nazwy, brzmienie wybranych instrumentów muzycznych. Słuchały muzyki klasycznej poznając utwory W.A. Mozarta i F. Chopina. Uczyły się piosenek i wykonywały do nich akompaniamenty na instrumentach perkusyjnych. Ponadto stworzyły kolorowy sznur wesołych nutek doskonaląc sprawność motoryki małej i koordynacji oko – ręka. Wykonały prace plastyczne marakasów i trąbek malując farbami oraz wycinając. Dzieci zrobiły również swoje własne instrumenty muzyczne wykorzystując do tego plastikowe butelki, do których nasypały różnorodne ziarna, a następnie je ozdobiły.

24 stycznia uroczyście odchodziliśmy w naszej grupie Dzień Babci i Dziadka. Przedstawiliśmy zaproszonym gościom występ artystyczny recytując wiersze, śpiewając piosenki i wykonując akompaniament na instrumentach. Obdarowaliśmy nasze babcie świecznikami z masy solnej natomiast dziadków – kolorowymi muchami. Przygotowaliśmy również dekoracje wykonując kolorowe bukiety na tablice.

W styczniu Smerfy poznały zimowe zwyczaje wybranych zwierząt.  Poszerzały swoją wiedzę na temat ptaków zimujących w Polsce. Potrafią rozpoznać sikorki, gile, wróble. Dzieci chętnie bawiły się podczas zabaw ruchowych, matematycznych, plastycznych, otrofonicznych inspirowanych ptakami. Dzieci wiedzą, że zima to trudny czas dla zwierząt, dlatego też chętnie dokarmiają ptaki w ogrodzie przedszkolnym.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zaprosiliśmy naszych rodziców na warsztaty, podczas których wspólnie wykonaliśmy ozdoby choinkowe z pasków papieru oraz dekoracje i karty świąteczne. Wcześniej zaś zaprezentowaliśmy krótki repertuar artystyczny recytując wiersz oraz śpiewając piosenki i kolędy. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za miło spędzony czas.

Strony