Smerfy

17 lutego świętowaliśmy Dzień Kota. Dzieci poznały obowiązki spoczywające na właścicielach czworonogów, sposoby jak o nie dbać i jakie akcesoria są w tym przydatne. Bawiliśmy się również w kocią gimnstykę, a na zajęciach rytmicznych poznaliśmy piosenkę „Idzie kot”. Uczyliśmy się refrenu i jej fragmentu by móc wspólnie zaśpiewać. Na zakończenie zajęć każdy z nas wykonał swojego kotka według własnego pomysłu i nadał mu imię.

Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzony jest 9 lutego my natomiast obchodziliśmy go nieco później, bo 13 lutego. Tego dnia dzieci przypomniały sobie skąd pochodzi tak lubiany przez nich przysmak, poznały przepis i sposób wyrabiania ciasta i dowiedziały się jakie składniki możemy dodać na pizzę. Na koniec każdy własnoręcznie wykonał swój kawałek pizzy z ulubionymi dodatkami. Nasze pizze dzięki uprzejmości pań kucharek powędrowały do pieca, a po kilku minutach zajadaliśmy się wypiekami. Pizze bardzo nam smakowały i bardzo szybko zniknęły z talerza.

Zadania do realizacji:
• zapoznanie z tradycjami okresu karnawałowego
• rozbudzanie twórczego myślenia poprzez zabawy rozwijające wyobraźnię
• tworzenie warunków do nabywania umiejętności matematycznych poprzez udział w zabawach z liczeniem, tworzeniem zbiorów
• rozwijanie sprawności zmysłów wzroku, słuchu i dotyku
• kształtowanie słuchu muzycznego poprzez wspólny śpiew i zabawy muzyczne
• rozwijanie umiejętności językowych poprzez twórcze zabawy słowne
• rozwijanie sprawności aparatu artykulacyjnego
• zachęcanie do podejmowania zabaw plastycznych z wykorzystaniem różnych materiałów
• zapoznanie ze sposobami aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu
• budowanie doświadczeń związanych z orientacją w przestrzeni oraz orientacją na kartce
• stwarzanie okazji do nabywania intuicji matematycznej w zakresie rozumienia własności liczb
• stwarzanie okazji do nabywania intuicji matematycznej w zakresie stałości masy
• poznanie fizycznej mapy Polski
• poznanie wybranych legend związanych z polskimi miastami
• zapoznanie z wybranymi gatunkami zwierząt zamieszkujących Wisłę i jej okolice
• poznanie pojęcia „sztuka” oraz wskazywanie przykładów z życia codziennego, w których przenikają się różne dziedziny sztuki
• stwarzanie okazji do wykorzystywania różnych materiałów do tworzenia dzieł malarskich i rzeźbiarskich
• poznanie różnych dziedzin sztuki przez kontakt z jej wytworami
• tworzenie warunków do nabywania umiejętności matematycznych poprzez zabawy rozwijające umiejętność orientacji w przestrzeni, orientacji na kartce oraz przeliczania.
 
Tematy do realizacji:
1. Karnawałowe zabawy
2. Zimowa wyprawa
3. Nasza Wisła
4. Co to jest sztuka?

31 stycznia podczas zajęć „Czytamy i twórczo działamy” dzieci miały okazję zapoznać się z książką „Sposób na zmartwienie” autorstwa Hallee Adelman. Wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy historię Bartka, który uczył się, jak radzić sobie z emocjami w trudnej dla siebie sytuacji. Rozmawialiśmy o tym, czym są zmartwienia, skąd się biorą i jak można sobie z nimi poradzić.

Po części literackiej przyszedł czas na twórcze działanie. Dzieci stworzyły własnych bohaterów, wykorzystując gotowe sylwetki postaci i ozdabiając je według własnych pomysłów. Każda postać była wyjątkowa i kreatywnie wykonana. Następnie wzięliśmy udział w zabawie teatralnej, w której dzieci mogły wcielić się w stworzone przez siebie postacie i odegrać krótkie scenki.

30 stycznia w naszej grupie odbyły się wyjątkowe występy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przez cały styczeń dzieci z radością przygotowywały się do tego wydarzenia, ponieważ uczyły się piosenek i wierszyków, a nawet ćwiczyły układ taneczny do  „Krakowiaczka”, tradycyjnego tańca. Wykonały także własnoręczne prezenty, aby obdarować swoich ukochanych gości – kolorowe korale dla babć i stylowe krawaty dla dziadków,

W dniu występów, dzieci z uśmiechem i zaangażowaniem zaprezentowały swoje umiejętności na scenie, wzruszając i rozbawiając swoich bliskich. Na zakończenie „Smerfy” zaprosiły dziadków do wspólnej aktywności, a po występach przyszedł czas na wspólne świętowanie przy poczęstunku, podczas którego dziadkowie mogli spędzić miłe chwile ze swoimi wnukami.

Podczas warsztatów „Tajemniczy atrament” dzieci dowiedziały się czym jest atrament sympatyczny i jakie ma właściwości. Dowiedziały się, że można napisać wiadomość specjalną substancją, która na pierwszy rzut oka jest niewidoczna, a następnie ujawnić ją dzięki zastosowaniu odpowiedniego atramentu.

Mali badacze z zaciekawieniem obserwowali ten niezwykły proces. To były ciekawe zajęcia, które pokazały, jak wiele niespodzianek może kryć nauka.

W naszym przedszkolu mieliśmy wyjątkowego gościa - odwiedziła nas artystka Magdalena Kobieracka, która wprowadziła dzieci w fascynujący świat sztuki. Podczas spotkania Pani Magdalena opowiedziała o procesie powstawania obrazów, zaprezentowała swoje prace i omówiła ich znaczenie. Dzięki niej poznaliśmy, czym jest sztuka abstrakcyjna i odkryliśmy, że obrazy mogą również wyrażać emocje i skojarzenia zamiast przedstawiać konkretne kształty.

Następnie Pani Magdalena pokazała nam, jak z trzech podstawowych barw można stworzyć nieskończenie wiele odcieni. Zainspirowani jej twórczością, zabraliśmy się do pracy – mieszaliśmy kolory, eksperymentowaliśmy i tworzyliśmy własne dzieła sztuki.

22 stycznia odwiedziła nas Mama jednej z naszych koleżanek. Przeczytała nam książkę pt. "Balonowa 5", z której mogliśmy się dowiedzieć gdzie słynny raper, Myszka, zostawił swój kapelusz? Czyje chrapanie słychać w całej kamienicy? Czyją rzeźbę z marmuru rzeźbi utalentowany Pies? oraz dlaczego ciągle coś stuka, puka, szura i podzwania… W kamienicy przy ulicy Balonowej 5 naprawdę dużo się dzieje! Z zaciekawieniem słuchaliśmy czytanej opowieści o mieszkańcach, którzy są różni, gdzie każdy ma jakieś hobby, a jednak nikt nikomu nie przeszkadza i wszyscy żyją w zgodzie. Daliśmy się zaprosić na sąsiedzką wizytę i poznaliśmy mieszkańców tej niezwykłej kamienicy – trochę zwariowanych i ekscentrycznych, ale zawsze radosnych i przyjaznych. Książka była ciekawa, śmieszna a nawet mogliśmy odtańczyć do niej wspólny taniec! Na zakończenie każdy z nas otrzymał upominek. Bardzo dziękujemy Mamie za odwiedziny i zapraszamy chętnych Rodziców do czytania lub opowiadania o swoim zawodzie! :)

16 stycznia w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt. „Przygody Bałwanka Zarozumiałka”, który sprawił dzieciom wiele śmiechu i zabawy. 

Spektakl opowiadał historię Bałwanka, który swoim psotnym zachowaniem martwił Dziadunia i Babcię, wywołując niemałe zamieszanie. Na szczęście historia skończyła się dobrze - dzieci szybko ruszyły Bałwankowi z pomocą! Wspólnie pomogły mu naprawić szkody, wieszając na choince pogubione przez Bałwanka dekoracje, dzięki czemu bohater mógł zrozumieć, jak ważne jest naprawianie swoich błędów. 

W naszym przedszkolu zimowy tydzień obfitował w kreatywne i edukacyjne aktywności. Jedną z nich były zajęcia rozwijające umiejętności matematyczne z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon. 

Tym razem nasz sympatyczny robot „zgubił” zimowe ubrania! Dzieci pracowały w parach, a ich zadaniem było zaplanowanie trasy robota do wybranego ubrania – rękawiczek, czapki, szalika czy kurtki. Aby tego dokonać, przedszkolaki liczyły, ile pól na macie musi pokonać Photon do wybranego elementu garderoby, a także uczyły się, jak poprawnie zaprogramować jego ruchy w odpowiednim kierunku. Ponadto tą aktywnością rozwijały umiejętność współpracy, dzieliły się zadaniami w parach, ćwiczyły cierpliwe czekanie na swoją kolej, a także wspierały się nawzajem podczas całej zabawy.

Strony