Słonka

Pierwszy tydzień listopada obfitował w atrakcje. Już w poniedziałek 4 listopada Słonka uczestniczyły w koncercie muzycznym ,,Legenda o trzech braciach” na którym poznały budowę i brzmienie waltorni. Na zakończenie koncertu dzieci z grupy Słonka zatańczyły Poloneza.

We wtorek 5 listopada grupę Słonka odwiedziła mama Hani i  w tym dniu świętowaliśmy imieniny Hani, a także mama przygotowała dla dzieci zajęcia o kotach ,, Koty małe i duże”. Na zajęciach dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek na temat kotów domowych jak również poznały koty dzikie, wykonały pracę plastyczną – kotek z odrysowanej ręki. Hania  przygotowała  niespodzianki, które  na zakończenie wręczyła dzieciom.

6 listopada poszliśmy do,, Kina za Rogiem” które mieści się w gmachu Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Romaszewskiego. Dzieci  oglądały  film animowany ,,Fru!”. Animacja podobała się dzieciom także wyjście było udane.

8 listopada naszą grupę odwiedziła pani ze Straży miejskiej, która przygotowała dla dzieci zajęcia ,, Jak wezwać pomoc”. Na zajęciach dzieci przypomniały sobie numer alarmowy 112 oraz praktycznie z wykorzystaniem telefonu mogły przećwiczyć wezwanie pomocy.

W piątek 8 listopada  nasze przedszkole świętując Narodowe Święto Niepodległości uczestniczyło w akcji ,, Do hymnu”. O godzinie 11.11 wszystkie dzieci świątecznie ubrane odśpiewały  wszystkie zwrotki hymnu. Każda grupa zaprezentowała wiersz lub piosenkę. Słonka zaśpiewały piosenkę ,, Co to jest niepodległość”. Wystąpiły w przygotowanych przez siebie opaskach oraz kotylionach.

- Kształtowanie umiejętności rozpoznawania uczucia miłości do ojczyzny, zapoznanie z najważniejszymi świętami narodowymi, doskonalenie umiejętności współpracy.

- Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przypomnienie hymnu państwowego, doskonalenie pamięci.

- Kształtowanie umiejętności podawania nazw zwierząt gospodarskich i ich młodych, zapoznanie z krajobrazem wiejskim, doskonalenie umiejętności logicznego myślenia.

- Kształtowanie umiejętności opisu, zapoznanie z terminem „drzewo genealogiczne”, nauka dbałości o szacunek względem innych i kulturę wypowiedzi.

- Rozwijanie możliwości głosowych poprzez śpiewanie piosenek, doskonalenie wyczucia rytmu.

- Rozwijanie poczucia komfortu i nauka asertywności, kształtowanie wrażliwości na różne bodźce, ćwiczenie umiejętności współdziałania w zespole i odporności emocjonalnej

- Utrwalenie nazw części ciała, rozróżnianie prawej i lewej strony, przeliczanie części ciała, kształtowanie szybkiej reakcji na sygnał słowny.

- Rozwijanie świadomości sensorycznej, poznanie różnorodności zapachów w świecie roślin, doskonalenie umiejętności klasyfikowania, stymulowanie kreatywności i wyobraźni zmysłowej

- Opisywanie różnic w wyglądzie, nawiązywanie pozytywnych relacji z rówieśnikami i dorosłymi, rozwijanie umiejętności obserwacji i analizy, kształtowanie umiejętności myślenia twórczego.

- Poznanie charakterystycznych dla zimy zjawisk w przyrodzie (hibernacja zwierząt), rozwijanie zdolności werbalnego i niewerbalnego wyrażania emocji, wzmacnianie empatii dla zwierząt mieszkających w lesie.

- Rozwijanie umiejętności obserwacji i porównywania zwierząt, wspieranie umiejętności koncentracji uwagi na zajęciach, rozwijanie motoryki dużej w trakcie zabaw ruchowych.

- Doskonalenie motoryki małej, rozwijanie zdolności planowania pracy własnej, rozwijanie świadomości ciała i kreatywności ruchowej podczas obcowania z muzyką klasyczną.

- Wprowadzenie liter l, L, d, D, i, I, u, U – przygotowanie do nauki pisania i czytania, doskonalenie sprawności językowej, rozwijanie słuchu fonematycznego, ćwiczenia grafomotoryczne,

- wprowadzenie liczb 5,6,7  w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym, kształtowanie umiejętności przeliczania, doskonalenie koncentracji uwagi.

Tematy do realizacji:

1. Mała i duża ojczyzna.

2. Album rodzinny.

3. Ja i moje ciało.

4. Przygotowania do zimy.

W październiku tematem przewodnim była kapusta – Kapusta Kama. Słonka poznały różne rodzaje kapust: białą, czerwoną, włoską, pekińską oraz brukselkę. Nauczyły się piosenki Kapusta Kama, w której tekście znalazły się wszystkie zalety kapusty: pyszna i zdrowa, oczyszcza organizm, leczy bolące kolano oraz można z niej przygotować wiele pysznych potraw. Wspólnie przygotowaliśmy surówkę z kapusty pekińskiej, a panie w kuchni ugotowały nam brukselkę i podały z bułką i masełkiem. Nie wszystkie dzieci odważyły się spróbować brukselki, ale te które chciały mogły poznać nowy smak. Najwięcej pracy poświęciliśmy przygotowując kapustę kiszoną. Na początku dzieci obejrzały film na temat kiszenia kapusty i podczas przygotowań wiedziały jakie czynności należy wykonać. Tak właśnie ukisiliśmy 2 główki kapusty. Po tygodniu chętne dzieci mogły spróbować kiszonki, wyszła dość dobra jednak dzieciom nie koniecznie spodobał się zapach  kapusty kiszonej, chociaż kilkoro stwierdziło, że jest ładny. Na zakończenie kapuścianego wyzwania wykonaliśmy plakat na którym spisaliśmy: Co wiemy o kapuście.

W październiku  aura była cudowna, a pogada dopisywała dlatego dzieci mogły  bawić się na dworze. Liście były bardzo dobrym materiałem do licznych zabaw. Dzieciaki zbierały kolorowe liście robiąc z nich bukiety, zgarniały na kupki, a później rozrzucały robiąc deszcz z liści. Dowiedziały się również dlaczego liście jesienią zmieniają kolory i żółkną. W czasie wyjść na zajęcia sportowe na AWF Słonka mogły skorzystać z placu zabaw. Taka odmiana była atrakcyjna  dla dzieci gdyż w naszym ogrodzie nie mamy takiego sprzętu.

W poniedziałek 28  października naszą grupę odwiedził tata Stasia, który  przedstawił dzieciom pracę redaktora radiowego. Tata pokazał Słonkom sprzęt potrzebny do pracy redaktora radiowego np. różne mikrofony, słuchawki oraz inne urządzenia. Chętne dzieci mogły wziąć udział w nagranej audycji i porozmawiać z redaktorem jak w prawdziwym studiu radiowym. Dzieci oglądały jak widać w komputerze nagraną audycję i podziwiały zmieniające się kreseczki. Na zakończenie wizyty tata Stasia wręczył dzieciom znaczki Polskiego Radia oraz zachęcił do słuchania audycji  Polskie Radio Dzieciom, gdzie można znaleźć ciekawe programy i audycje dla dzieci.

W przedostatnim tygodniu października wiele się u nas działo.

We wtorek odbyły się zajęcia ruchowo – taneczne „Zumba”, w których Słonka zawsze bardzo chętnie uczestniczą.

We środę wzięliśmy udział w zajęciach badawczych Labo Odkrywcy „Pisanie prądem”.

We czwartek obejrzeliśmy przedstawianie pt. „Wierciząbek, Psójka i mleczaków dwójka” na temat higieny jamy ustnej.

W piątek (25 października) obchodziliśmy Dzień Kundelka. Bawiliśmy się przy piosence „Kundel bury”, wykonaliśmy opaski piesków, ćwiczyliśmy orientację przestrzenną podczas zabawy „Droga pieska do miski”, nie zabrakło również zabaw ruchowych z elementem czworakowania.

22 października odwiedził nas tata Hani, który przybliżył nam zawód lekarza – ortopedy. Tata Hani przedstawił nam różne specjalizacje lekarskie z wykorzystaniem wierszyków, pokazał narzędzia swojej pracy, mogliśmy posłuchać bicia swoich serduszek za pomocą prawdziwego stetoskopu, dowiedzieliśmy się do czego służy ciśnieniomierz. Najwięcej radości sprawiła nam niepowtarzalna możliwość samodzielnego założenia sobie wzajemnie gipsów. Pan doktor przygotował dla nas wiele ciekawych aktywności, podczas których wspaniale asystowała Hania. Bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie.

W czwartek  3 października odbyły się zajęcia ruchowo- taneczne  Zumba.  Dzieci z grupy Słonka bardzo lubią zajęcia Zumnby, zawsze  chętnie biorą w nich udział.

4 października w piątek Słonka świętowały Dzień Zwierząt. Dzieci przypomniały dlaczego zwierzęta są ważne dla ludzi i jak różnorodny jest świat zwierząt. Każde dziecko wykonało opaskę na głowę według własnego pomysłu. Bawiliśmy się w zabawy: Krokodyl oraz Jakim jestem zwierzęciem?, która bardzo przypadła dzieciom do gustu, chociaż czasem trudno było zgadnąć jakie dzieci wymyśliły zwierzęta, a można było odpowiadać tak lub nie. Wykonaliśmy pracę plastyczną Zwierzęta jesienią.

7 października w poniedziałek dzieci uczestniczyły w koncercie muzycznym Jurata Królowa Bałtyku w czasie którego poznały budowę i brzmienie gitary klasycznej.

10 października  w czwartek w grupie Słonka świętowaliśmy Dzień Drzewa. Dzieci poznały budowę drzewa, wysłuchały opowiadania ,, Drzewo , które umiało dawać”, wykonaliśmy pracę plastyczną Drzewa. Słonka wiedziały dużo na temat drzew oraz jakie korzyści drzewa dają człowiekowi, nawet o syropie klonowym oraz soku z brzóz. W ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy drzewa: jakie mają pnie i korony, nazywaliśmy je.

Korzystamy z dobrej pogody i  bawimy się w ogrodzie przedszkolnym, a szczególnie dużo uwagi dzieci poświęcają piaskownicy, która wkrótce zostanie zamknięta.

Dziewczynka z grupy Słonka, Kamilka wykonała dwie prace plastyczne na konkurs ,,Przygody Plastusia”. Cała grupa trzyma kciuki!!!

  • Zdobywanie wiedzy na temat reguł społecznych dotyczących obcowania ze światem roślin i zwierząt, kształtowanie postawy szacunku do świata przyrody,
  • Wprowadzenie litery a, A, rozwijanie słuchu fonemowego,
  • Wprowadzenie liczby 1 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym,
  • Rozwijanie wiedzy na temat zwyczajów zwierząt leśnych, aktywizowanie ciekawości dziecka,
  • Kształtowanie umiejętności wyrażania emocji, zapoznanie ze sposobami radzenia sobie z poczuciem znudzenia, doskonalenie umiejętności rozpoznawania emocji,
  • Wprowadzenie litery m, M, rozwijanie słuchu fonematycznego i umiejętności głoskowania,
  • Wprowadzenie liczby 2 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym,
  • Kształtowanie umiejętności obserwowania zjawisk atmosferycznych, zapoznanie z rodzajami pogody,
  • Wprowadzenie litery t, T, kształtowanie umiejętności sylabizowania i głoskowania,
  • Wprowadzenie liczby 3 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym,
  • Rozwijanie wiedzy przyrodniczej (jadalne i niejadalne części roślin, szkodniki),
  • Kształtowanie umiejętności rozróżniania warzyw i owoców, utrwalenie wiedzy na temat jadalnych części roślin,
  • Wprowadzenie litery e, E, kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi,
  • Wprowadzenie liczby 4 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym, doskonalenie umiejętności przeliczania,
  • Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, nauka dostrzegania wspólnych cech między zwierzętami a stworkami z bajek (wskazywanie podobieństw i różnic), rozbudzanie dziecięcej ciekawości
  • Kształtowanie umiejętności rozmawiania o emocjach, zapoznanie ze sposobami radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwijanie spostrzegawczości

Tematy do realizacji:

1. Zwierzęta jesienią

2. Pogoda w kratkę.

3. Zdrowie na talerzu.

4. Bajkostwory i potwory.

16 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Na początku poznaliśmy treść książki Petera Reynoldsa „Kropka”, z której dowiedzieliśmy się, że każdy może odkryć w sobie talent i która była inspiracją do naszych twórczych działań. Malowaliśmy różnego rodzaju kropki z połączenia, których powstało dzieło będące pożywką dla naszej wyobraźni, każdy dostrzegł co innego. Bawiliśmy się wyciętymi przez siebie kropeczkami klasyfikując je, przeliczając, porównując liczebność zbiorów, układając je w gradacji rosnącej i malejącej ćwicząc nasze kompetencje matematyczne. Malowaliśmy obrazy zaczynając od jednej kropki rozwijając naszą kreatywność i talent plastyczny.

23 września świętowaliśmy Dzień Spadającego Liścia będący również Pierwszym Dniem Jesieni. Wybraliśmy się na spacer w okolicy przedszkola, podczas którego nazywaliśmy napotkane drzewa, oglądaliśmy ich liście (kolory, kształty, strukturę), bawiliśmy się w spadające liście wykonując ćwiczenia oddechowe, układaliśmy z liści bukiety. Nazbierane podczas spaceru liście wykorzystaliśmy do prac plastycznych. Każde dziecko wkomponowało wybrane liście w rysunki wykonane pastelami realizując swoje pomysły. Powstały piękne, oryginalne prace z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.

27 września upłynął nam pod znakiem jabłek. Z okazji Dnia Jabłka zorganizowaliśmy zabawy zręcznościowe w przenoszeniu jabłka slalomem na łyżeczce. Bawiliśmy się do piosenki „Spotkały się dwa jabłuszka”, wykonaliśmy jesienne jabłonki oraz lepiliśmy małe jabłuszka z plasteliny ćwicząc sprawność manualną. Zajadaliśmy również pyszne jabłuszka, wiemy doskonale, że są bardzo zdrowe.

Strony