Słonka

5 lutego w środę Słonka uczestniczyły w warsztatach kulinarnych  Wiem co jem - ,, Aromatyczne, zimowe smaki”. Dzieci dowiedziały się do czego człowiekowi potrzebna jest woda i jakie są zdrowe i orzeźwiające napoje.  Zastanawiały się czy słodkie napoje mogą ugasić pragnienie. Wymyślały co mogą dodać do wody aby powstał smaczny i orzeźwiający napój, rysowały swoje pomysły. Słonka nauczyły się wierszyka zachęcającego do jedzenia warzyw i owoców, gdyż są bardzo zdrowe. Dzieci dowiedziały się, które produkty mają dużą zawartość cukru oraz do czego prowadzi nadmiar cukru i jedzenie  dużej ilości słodyczy. Alternatywą dla słodkich przekąsek mogą być suszone owoce, rodzynki, żurawina. Na zakończenie zajęć dzieci przygotowały  aromatyczną malinową herbatkę z dodatkami, które wybrały samodzielnie: imbirem, cytryną, pomarańczą, goździkami, miodem jak również  smakowały rodzynki, żurawinę  oraz suszone jabłka i morele.

Zajęcia były bardzo ciekawe i dzieci dużo się dowiedziały na temat zdrowego odżywiania się i świadomego wybierania produktów, które zjadamy.

  • Poszerzanie wiedzy na temat zwierząt egzotycznych. Rozwijanie wiedzy na temat miejsca występowania zwierząt egzotycznych na świecie,
  • Wprowadzenie litery p, P, doskonalenie umiejętności analizy i syntezy głoskowej, doskonalenie umiejętności czytania.
  • Wprowadzenie liczby 0 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym, ćwiczenie umiejętności liczenia.
  • Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć i emocji, doskonalenie umiejętności niewerbalnego wyrażania uczuć, nabywanie otwartości i tolerancji wobec wyborów innych niż własne.
  • Wprowadzenie litery s, S, rozwijanie słuchu fonematycznego.
  • Rozwijanie umiejętności układania rytmów, dostrzegania rytmu w zabawach, wychwytywania sekwencji i kontynuowania ich.
  • Wzbogacanie wiadomości na temat zawodów, miejsc pracy i przedmiotów pracy, nabywanie szacunku dla różnych zawodów.
  • Wprowadzenie liczby 10 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym, kształtowanie umiejętności analizowania i interpretowania wzorów matematycznych.
  • Rozwijanie umiejętności planowania i projektowania prostych konstrukcji, kształtowanie umiejętności myślenia przestrzennego i planowania w trakcie konstruowania, kształtowanie umiejętności współpracy podczas tworzenia konstrukcji.
  • Rozwijanie wiedzy na temat zawodu paleontologa i archeologa, rozbudzanie zainteresowań i poszerzanie wiadomości z zakresu prehistorii.
  • Rozwijanie wiedzy na temat życia jaskiniowców.
  • Wprowadzenie litery j, J, kształtowanie umiejętności rozumienia tekstu czytanego.
  •  Doskonalenie umiejętności pracy w grupie.
  • Doskonalenie umiejętności kodowania, przeliczania i klasyfikowania, rozwijanie umiejętności obserwacji i dedukcji.
  • Zapoznanie z pojęciem: „epoka lodowcowa”, rozwijanie umiejętności badawczych, kształtowanie postawy szacunku wobec tego, co dawne.
  • Wdrażanie do właściwych zachowań w muzeum, zachęcanie do eksperymentowania, rozwijanie sprawności manualnych.
  • Rozwijanie umiejętności respektowania norm i zasad podczas pracy i zabawy.

Tematy do realizacji:

  1. Zwierzęta egzotyczne.
  2. Każdy potrzebuje miłości.
  3. Razem możemy więcej.
  4. W dawnych czasach.

W poniedziałek Słonka wzięły udział w koncercie muzycznym pt. ,,W  fabryce  śniegu” w czasie którego  poznały budowę i brzmienie saksofonu.

W środę 29 stycznia dzieci świętowały  urodziny Kuby oraz brały udział w zajęciach badawczych Labo Odkrywcy ,, Tajemniczy atrament” .W czasie zajęć poznały właściwości atramentu oraz tajemniczy atrament zwany sympatycznym

Również w środę 29 stycznia Słonka gościły babcie i dziadków. Uroczystość rozpoczęła się występem  ,,Kabaret dla Babci i Dziadka”. Dzieci w wesoły i dowcipny sposób pokazały jak wspaniali i niezwykli są dziadkowie, jak są pełni optymizmu i humoru. Na zakończenie przedstawienia zatańczyły taniec ,,Rock n roll dla babci i dziadka”. Druga część uroczystości odbyła się w sali Słonek, gdzie dzieci  odśpiewały  Sto lat dla babć i dziadków i wręczyły przygotowane prezenty: babcie otrzymały magnesy na lodówkę w kształcie serca, a dziadkowie laurki,  później dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Cały tydzień przygotowujemy się do  Dnia Babci i Dziadka. Uczymy się piosenek, ról do przedstawienia  oraz przygotowujemy prezenty. Mówimy również o tym jak ważni są dziadkowie w  życiu dziecka. Oprócz pracy mamy również wyjścia oraz ciekawe zajęcia .

Zajęcia kreatywne ,, Czytamy i twórczo działamy”

23 stycznia w czwartek Słonka uczestniczyły w zajęciach kreatywnych ,,Czytamy i twórczo działamy”. Dzieci poznały książki: ,, Albert i potwór” oraz ,, Nie bój się. Wielka księga strachu ( nie tylko dla cykorów)”. Książki te pozwalają dzieciom oswoić się ze strachem, nie negując go, a utwierdzając, że to co czuje nie jest złe, a zupełnie naturalne. W czasie zajęć  Słonka rozmawiały na temat strachu i tego czego się boją, bawiły się w zabawę ,,Jeżeli ktoś tak jak ja boi się …. niech wejdzie do koła”. Dzieci przekonały się, że wiele osób ma takie same odczucia i boi się  tych samych rzeczy. Na koniec zajęcia każde dziecko otrzymało         ,, chmurkę myśli” do narysowania  tego co wzbudza w nim lęk. Chętne dzieci mogły opowiedzieć o tym co narysowały. Zajęcia były bardzo ciekawe i pozwoliły dzieciom  zrozumieć emocje związane ze strachem.

Wycieczka do Szkoły Podstawowej nr 187 im. A. Mickiewicza

24 stycznia w piątek Słonka zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej Nr 187 im. A. Mickiewicza.  W szkole powitała nas pani Iza, którą dzieci dobrze znają gdyż przychodzi do naszego przedszkola i prowadzi zajęcia matematyczne w ramach ,, Akademii   Matematyki”. Pani  Iza  oprowadziła nas po szkole. Słonka zwiedziły sale lekcyjne, szatnie, stołówkę, świetlicę. Dzieci  spotkały kolegów, którzy od września są uczniami pierwszej klasy, a wcześniej chodzili  do naszego przedszkola. W szkole Słonka uczestniczyły w przygotowanych zajęciach i zabawach. Wykonały pingwinka z rolki po papierze toaletowym. Dzieciom podobało się w szkole, zobaczyły, że w salach jest również  dywan i miejsce na zabawę, ale są inne stoliki i więcej czasu będą musiały poświęcić nauce. Do Szkoły Podstawowej Nr 187  zostaliśmy zaproszeni  w lutym na Olimpiadę Przedszkolaków.

14 stycznia odwiedziliśmy pracownie plastyczną „Format”, w której pod czujnym okiem Pani malarki Magdaleny Kobierackiej wzięliśmy udział w warsztatach ebru czyli malowania na wodzie. Na odpowiednio przygotowane podkłady wodne nanosiliśmy pędzelkami specjalne farby na tafle wody i rozprowadzaliśmy je patyczkami. Proces twórczy okazał się bardzo ekscytujący i angażujący małych artystów, wszyscy byliśmy zachwyceni efektami pracy, w skutek której powstały prawdziwe dzieła sztuki. Już niebawem zaprezentujemy je w naszej przedszkolnej galerii.

9 stycznia mieliśmy zaszczyt wystąpić z przedstawieniem „Święta w Aniołkowie” w MAL dla społeczności lokalnej. Miło było nam widzieć pośród publiczności również naszych rodziców, dziadków oraz przedstawicieli urzędu dzielnicy. Mimo, że na początku towarzyszyła nam trema, wspaniale było wystąpić na prawdziwej scenie.

13 stycznia wybraliśmy się na zajęcia przyrodniczo – komputerowe do Mediateki, tym razem tematem zajęć były ptaki. Podczas multimedialnych zajęć poznaliśmy wiele ciekawostek na temat ptaków, braliśmy udział w wielu ciekawych zabawach, a na zakończenie ćwiczyliśmy refleks podczas gry komputerowej.

- Dostrzeganie korzyści płynących z planowania czasu i właściwej organizacji, próby zrozumienia pojęcia upływającego czasu.

- Dostrzeganie rytmu i następstwa dni tygodnia, utrwalenie nazw i kolejności dni tygodnia, ćwiczenie pamięci.

- Dostrzeganie cykliczności pór roku, utrwalenie ich charakterystycznych cech.

- Rozwijanie umiejętności posługiwania się urządzeniami służącymi do pomiaru czasu, dostrzeganie regularności i następstwa dnia i nocy, tygodni, miesięcy oraz pór roku.

- Kształtowanie rozumienia pojęć: wynalazki, nowoczesne technologie i ich wpływu na życie ludzi, podsycanie ciekawości poznawczej, przypomnienie zasad korzystania z urządzeń elektrycznych, dostrzeganie szans i zagrożeń związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii

- Poszerzenie wiedzy o dawnych oraz nowoczesnych pojazdach i maszynach, rozumienie znaczenia wynalazków dla rozwoju ludzkości, nauka współpracy z innymi dziećmi w zabawie i w sytuacjach zadaniowych

- Wzbogacenie doświadczeń sensorycznych dziecka poprzez poznanie różnych faktur i właściwości papieru, rozwijanie zdolności manualnych poprzez modelowanie przestrzeni i płaszczyzny, rozwijanie inwencji twórczej.

- Kształtowanie postawy szacunku do osób starszych i okazywania serdeczności oraz miłości bliskim, wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną, utrwalenie pojęć związanych z wzajemnymi stosunkami rodzinnymi i nazw członków rodziny.

- Doskonalenie poczucia rytmu, poznanie tradycyjnych zabaw. Rozwijanie ekspresji ruchowej poprzez zabawy taneczne przy muzyce klasycznej.

- Poznanie tradycji organizowania zabaw karnawałowych, doświadczanie przyjemności i radości ze wspólnej zabawy, rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

- Wzbogacenie wiadomości na temat karnawałowych zwyczajów, doskonalenie umiejętności projektowania i wykonania pracy plastycznej, doskonalenie sprawności manualnej.

- Wprowadzenie liter n, N, r, R, b, B, rozwijanie słuchu fonematycznego, percepcji wzrokowej, sprawności grafomotorycznej.

- Wzmacnianie więzi koleżeńskich i dobrych relacji z rówieśnikami poprzez atmosferę przyjemnej zabawy

- Wprowadzenie liczb 8, 9 w aspekcie kardynalnym, porządkowym i miarowym, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania, kształtowanie umiejętności kodowania i odkodowywania informacji.

Tematy do realizacji:

1. Nowy rok

2. Świat się zmienia

3. Babcia i dziadek

4. Bale w karnawale

W poniedziałek 16 grudnia Słonka oglądały przedstawienie ,,Historia Misia Wojtka” w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ulicy C. Goldoniego. Dzieci poznały przygody Misia Wojtka w Wojsku Polskim i jego wędrówkę z Armią Andersa.

W środę 18 grudnia Słonka wystąpiły z przygotowanym dla Rodziców przedstawieniem ,, Święta w Aniołkowie” w którym zaprezentowały przygotowania Aniołków do Świąt Bożego Narodzenia. Spektakl był przeplatany, piosenkami, pastorałkami i kolędami. Po przedstawieniu w sali Słonek odbyły się warsztaty świąteczne. Wcześniej dzieci wykonały dla Rodziców karty świąteczne z Aniołkami. Na warsztatach  również były Anioły do wykonania. Wyszły bardzo pięknie i nie było dwóch podobnych.

W piątek  20 grudnia  Słonka odwiedziła mama Uli i przeczytała dzieciom książkę o prawdziwym  Świętym Mikołaju wprowadzając wszystkich w klimat świąt. Teraz czekamy tylko na Mikołaja i na Święta.

Życzymy  Wszystkim Wesołych Świąt

 Słonka nie mogły się doczekać  spotkania z Mikołajem. Przygotowały dla Mikołaja piosenkę, odliczały codziennie dni w Kalendarzu Adwentowym otwierając  okienka z książeczkami. W środę 11 grudnia nastąpił ten dzień i nasze przedszkole odwiedził Mikołaj powitany przez dzieci radością i okrzykami. Po powitaniu dzieci z grupy  Słonka zaśpiewały piosenkę przygotowaną dla Mikołaja, a później rozpoczęła się zabawa przy piosence ,, Mikołaj jest razem z nami”, zabawy zręcznościowe: slalom  z kulą śniegową przy pomocy laski  i strzał do komina, Kto pierwszy dotknie prezent itp. Po zabawie pan fotograf wykonał dzieciom zdjęcia z Mikołajem indywidualne i grupowe. Po uroczystości dzieci oglądały prezenty pozostawione przez Mikołaja od choinką.

10 grudnia wybraliśmy się na wycieczkę do Fabryki Mikołaja i Elfów. Dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których oglądały przeróżne ozdoby choinkowe oraz samodzielnie wykonały dwie bombki. Przed warsztatami elfy poczęstowały nas pierniczkami i pysznym gorącym kakao. Wzięliśmy również udział w świątecznych zabawach w towarzystwie elfów miło spędzając czas.

Strony