Smerfy

Tym razem Smerfy robiły pierniczki, które kojarzą nam się ze zbliżającymi świętami. Nim przystąpiliśmy do robienia ciasteczek, przypomnieliśmy sobie z zeszłego roku jakie zapachy kojarzą nam się ze świątecznym czasem, natomiast w tym roku pozanliśmy świąteczno - zimowe smaki. Każdy z nas mógł spróbować cytryny, pomarańczy i miodu. Po degustacji wsłuchaliśmy piosenki "Świąteczne pierniczki" i  zapoznaliśmy się ze składnikami oraz sposobem przygotowania świątecznych ciasteczek. Przystępując do pracy umyliśmy ręce, a następnie każdy z nas dodawał składniki. Pani zagniotła ciasto, rozwałkowała je, a naszym zadaniem było wykrawanie pierniczków za pomocą foremek. Ciasteczka trafiły na kratkę do pieczenia wyłożoną papierem, a później do pieca. Po około 10 minutach i chwili na ostygnięcie, nasz wypiek był gotowy i mogliśmy przystąpić do najbardziej wyczekiwanego momentu, czyli do dekorowania! Mieliśmy kolorowy lukier i świąteczne posypki. Pierniczki wyszły nam przepyszne i bardzo szybko zniknęły!

11 grudnia od samego rana, nie mogliśmy doczekać się spotkania z Mikołajem! Niedługo po śniadaniu dołączyliśmy do innych grup przedszkolnych na wspólne tańce i zabawy. Wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach z pokazywaniem, a następnie wzięliśmy udział w kilku świątecznych konkurencjach. We wszystkich zadaniach nasi przedstawiciele radzili sobie wyśmienicie. Wyczekując odwiedzin naszego gościa nauczyliśmy się również krótkiego wierszyka:

„Kochany Mikołaju, przybądź z dalekiego kraju.
Czary mary tru – tu – tu, Mikołaju przybądź tu!”.

Zaraz po tych słowach Mikołaj pojawił się w sali i dołączył do naszej świątecznej zabawy i z nami zatańczył. Następnie każda grupa zaprezentowała przygotowaną wcześniej niespodziankę dla Mikołaja. Smerfy zaśpiewały piosenkę pt. „Odwiedziny Świętego Mikołaja”. Na zakończenie spotkania każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem, a gdy wróciliśmy do naszej sali czekały na nas pięknie zapakowane prezenty i dyplomy!

W wesołej, przedświątecznej atmosferze, „Smerfy” wzięły udział w kreatywnych warsztatach z tworzenia świec, podczas których miały okazję samodzielnie zaprojektować swoją wyjątkową świeczkę. 

Dzieci najpierw starannie umieściły knot w szklanym świeczniku, a następnie z entuzjazmem wsypywały dekoracyjny piasek, dobierając kolory według własnych pomysłów. Do swoich kompozycji dodawały koraliki, błyszczące ozdoby i inne dekoracyjne akcenty, a na koniec ich kreatywne dzieła zostały zalane ciepłą parafiną, co dopełniło proces tworzenia.

Warsztaty nie tylko pozwoliły dzieciom rozwijać zdolności manualne, ale również poczuć satysfakcję z samodzielnego tworzenia kreatywnej dekoracji.

6 grudnia Smerfy świętowały Mikołajki. Przygotowując się do tego dnia uczyliśmy się zimowych piosenek, wykonaliśmy świąteczne dekoracje w naszej sali i ubraliśmy wspólnie choinkę. Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia świątecznego filmu, przygotowanego specjalnie dla nas od Mikołaja! Były w nim nasze zdjęcia, zdjęcia naszych Pań, a nawet naszej sali. Pod koniec filmu Mikołaj zadzwonił do nas i poprosił nas żebyśmy byli pomocni i żebyśmy sprzątali po sobie zabawki, bo jego pomocnicy wspomnieli mu, że mamy niestety z tym problem. Ależ byliśmy zdziwieni jak się okazało, że Mikołaj ma numer do Pani i czasami do niej dzwoni! Gdy zobaczyliśmy zdjęcie naszej sali, Mikołaj powiedział że już wie gdzie ma się udać z prezentami i że niedługo nas odwiedzi. Byliśmy bardzo zaskoczeni jak podczas zabawy usłyszeliśmy nagle dźwięk dzwonka, a przez okno zobaczyliśmy Mikołaja, który chodzi obok naszego przedszkola i macha do dzieci. Nawet się nie zorientowaliśmy kiedy podrzucił nam pod choinkę upominki, bo gdy odwróciliśmy się, żeby powiedzieć Paniom, że Mikołaj już jest ujrzeliśmy pod choinką prezenty! Sami nie wiemy jak to się stało, ale Panie nam wytłumaczyły, że Mikołaj ma swoje sposoby i swoich pomocników. Pośród prezentów okazało się że czeka na nas kolejna niespodzianka - list od Mikołaja. Usiedliśmy w kole i wspólnie przeczytaliśmy go. Kolejny raz Mikołaj zwrócił się do nas żebyśmy starali się być dla siebie mili i pomocni. Mikołaj obiecał, że jeszcze nas odwiedzi, a my już nie możemy się doczekać kiedy to będzie. Ten dzień był pełen niespodzianek!

Zadania do realizacji:

  • Zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas zabaw w sali i na placu zabaw.
  • Zwracanie uwagi na porządek wokół siebie, odkładania zabawek w wyznaczone miejsce.
  • Ćwiczenie uważnego słuchania, obserwowania i wykonywania poleceń.
  • Wyrabianie pozytywnego stosunku do zwierząt.
  • Doskonalenie umiejętności słuchania innych dzieci, czekania na swoją kolej.
  • Przybliżenie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
  • Kultywowanie tradycji i stwarzanie radosnej atmosfery z okazji zbliżających się świąt.
  • Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie podczas zimy.
  • Zwrócenie uwagi na odpowiednie dostosowanie ubrań do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku (zapobieganie przemarznięciu i przegrzaniu).
  • Rozwijanie sprawności manualnej i pomysłowości dzieci poprzez ćwiczenia plastyczne.
  • Doskonalenie umiejętności przeliczania poprzez zabawy matematyczne.
  • Uczestniczenie w zabawach ruchowych.
  • Rozwijanie umiejętności godzenia się z porażką.
  • Przedstawianie emocji i uczuć w czasie zabaw teatralnych.
  • Doskonalenie umiejętności wypowiadania się.
  • Wzbogacanie wiedzy na temat teatru.
  • Wymyślanie krótkich historyjek, objaśnianie kolejności zdarzeń.
  • Wzbogacanie wiedzy na temat sprzętów i akcesoriów kuchennych.
  • Poznawanie różnego rodzaju kalendarzy.
  • Oglądanie różnych rodzajów zegarów i  zapoznanie z pracą zegarmistrza.
  • Wymienianie pór roku i przyporządkowywanie im symboli.

Tematy do realizacji:

  • Zapraszamy do teatru
  • Kulinarne wyzwania
  • Święta tuż, tuż
  • Witamy nowy rok

Listopad postanowiliśmy pożegnać wykorzystując dynię, która zdobiła naszą salę. Nie chcąc jej marnować ostatniego dnia listopada zrobiliśmy z niej pyszne ciasto, ale najpierw mogliśmy zobaczyć jak wygląda w środku, powąchać ją i spróbować jej pesek. Smerfy pierwszy raz miały okazję spróbować swoich sił jako kucharze. Na początku zapoznaliśmy się z przepisem i ze składnikami, a następnie zabraliśmy się do pracy. Umyliśmy ręce i każdy z nas miał swój udział w robieniu ciasta. Chętne dzieci pod okiem Pani, mogły ubijać jajka z cukrem na puszystą masę pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Na koniec dodaliśmy resztę potrzebnych składników i wszystko razem wymieszaliśmy. Gotowe ciasto wyłożyliśmy na blaszkę, które trafiło do pieca. Po obiedzie zajadaliśmy się własnoręcznie przygotowanym wypiekiem, a osoby które do naszej sali zwabił unoszący się po całym przedszkolu aromatyczny zapach również mogły się poczęstować. Wszyscy stwierdzili, że ciasto z dyni wyszło nam wyśmienite!

Niedawno „Smerfy” miały okazję poznać robota edukacyjnego Photon, który służy do nauki kodowania. Podczas pierwszego spotkania, dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania robota oraz dedykowanej mu aplikacji. Następnie spróbowały swoich sił w wyznaczaniu Photonowi trasy na specjalnej macie do kodowania. Ponadto, nauczyły się wybierać kolory, które robot miał pokazać, oraz dźwięki, jakie miał wydawać. Gdy już opanowały te umiejętności, zorganizowaliśmy zabawę w zgadywanie, utrwalając kolory oraz ćwicząc umiejętności rozpoznawania dźwięków. 

Te innowacyjne zajęcia mają na celu rozwijać nie tylko logiczne myślenie i zdolności matematyczne, ale także spostrzegawczość, współpracę z innymi, jak również umiejętność czekania na swoją kolej. To był wesoły i ciekawy początek przygody „Smerfów” z kodowaniem!

27 listopada „Smerfy” wzięły udział w kolejnych ciekawych warsztatach Labolo, tym razem pod nazwą „Szalone rodzynki”. Tematem przewodnim zajęć była gęstość różnych substancji, co pozwoliło dzieciom dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o otaczającym ich świecie. Podczas warsztatów dzieci poznały podstawowe pojęcie związane z nauką – atomy – i mogły na własne oczy zobaczyć, jak różne substancje, takie jak olej, woda czy ocet, różnią się między sobą gęstością.

Największą atrakcją był eksperyment z rodzynkami – gdy zostały one wrzucone do wody gazowanej, zaczęły podskakiwać, unoszone bąbelkami gazu. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały, jak zmienia się ich ruch w szklanym naczyniu. To była kolejna zabawna i interesująca przygoda z nauką. 

25 listopada świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie historię pluszowego misia oraz jakie znamy rodzaje misiów tych bajkowych i tych prawdziwych. Następnie każdy z nas miał okazję namalować gąbką swojego pluszowego misia według wzoru, który pokazała nam pani.

W naszej grupie obchodziliśmy wyjątkowe święto – Dzień Życzliwości. Rozmawialiśmy o tym, czym jest życzliwość, jak można ją okazywać oraz dlaczego warto być miłym dla innych. Dzieci uczyły się rozpoznawać zachowania życzliwe i te, które mogą sprawiać przykrość. Wspólnie uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych, które wymagały współpracy, wzajemnego wsparcia i działania w drużynie. Na zakończenie dnia przedszkolaki wykonały prace plastyczne – „Kwiatki życzliwości”, samodzielnie przyklejając kolorowe płatki oraz rysując w środku uśmiech, które wręczyły swoim bliskim jako symbol serdeczności.

Strony