Tygryski

17 lutego Tygryski obchodziły Dzień Kota - tego dnia mnóstwo zabaw dotyczyło właśnie kotków. Dzieci porównywały wielkości kotów, szeregowały je od największego do najmniejszego, przeliczały, numerowały utrwalając grafemy licz, przyporządkowywały liczbom odpowiednie litery tak, by ułożyły się w napis: koty i kotki. Dzieci same zamieniły się w kotki doskonaląc czworakowanie oraz wykonały zabaweczki z sylwet kotów i myszek do zabawy "kocie polowanie". Dzieci doskonale wiedzą, że tygrysy to również koty, dlatego też poszerzaliśmy swoją wiedzę na temat naszych patronów wysłuchując ciekawostek o tych zwierzętach.

12.02 odwiedził nas Labolek z zajęciami badawczymi pt. "Chemiczne zwierzęta". Podczas zajęć dzieci zapoznały się z faktami dotyczącymi największych ssaków świata i obserwowały jak powstaje chemiczny kameleon, który zmienia kolory. Tego dnia również Tygryski wraz z Labolkiem tworzyły wielka pastę do mycia zębów dla słonia. Przy okazji tego spotkania, dzieci przypomniały sobie o potrzebie i  zasadach mycia zębów.

11.02 w naszej grupie odbyły się Warsztaty Zimowe, które poprowadziła Mama Kai. Podczas warsztatów przenieśliśmy się do zimowej krainy i próbowaliśmy przywołać prawdziwą zimę.Najpierw dzieci rozmawiały o zwierzętach, które żyją na północnym i południowym biegunie,a także starały się odnaleźć je na mapie świata. Następnie zaczęły się sensoryczne zabawy z lodem. Tygryski próbowały roztopić lodowe babeczki posypując je solą albo polewając ciepłą wodą za pomocą pipety. Dzieci bardzo chciały żeby lód roztopił się jak najszybciej ponieważ dla każdego czekała ukryta niespodzianka w lodzie. Na warsztatach mieliśmy również okazje spróbować techniki malowania lodem. Metoda wymaga cierpliwości, ale żaden Tygrys się nie poddał i  stworzył swoje kreatywne dzieło. Zabawom plastycznym towarzyszły zabawy ruchowe z zimowym torem przeszkód. Na sam koniec dzieci zrobiły sztuczny śnieg za pomocą mąki,oleju i mydła. Tego dnia Tygryski się trochę pobrudziły, ale przy tym świetnie się bawiły!
Bardzo dziękujemy Mamie Kai za przygotowanie i poprowadzenie warsztatów. 

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy, a że w tym roku była to niedziela, dlatego Tygryski odchodziły go kolejnego dnia. Był to pyszny dzień, gdyż dzieci wykonały i ze smakiem zajadały własne autorskie pizze. Tygryski pamiętały o przestrzeganiu zasad higieny dlatego też dokładnie umył ręce przed pracami kuchennymi, założyły fartuszki i z przyjemnością komponowały swoje pizze. Tego dnia wiele zabaw w naszej grupie związanych było z tematem pizzy.

Tym razem odwiedziła nas mama Julii, aby przeczytać nam ulubioną książeczkę Julki. Chociaż książeczka opowiadała o przygodach Barbie, to z zainteresowanie słuchały jej zarówno dziewczynki jak i chłopcy.

Serdecznie dziękujemy mamie Julii na miłą wizytę w Tygryskach.

6 lutego odbyły się w naszej grupie bardzo ciekawe warsztaty archeologiczne. Tygryski pozały zawód archeologa, narzędzia jego pracy, dowiedziały się na czym polego jego praca oraz same mogły jej doświadczyć. Dzieci wykopały swoje zabytki, następnie wnikliwie je badały i odnotowywały te spostrzeżenia jak prawdziwi archeolodzy. Podczas warsztatów dużo się działo, dzieci podejmowały równorodne działania, by na koniec otrzymać Dyplom Małego Archeologa.

Podczas spotkania z panią policjantka dzieci poszerzały swoją wiedzę na temat pracy policjanta, jego umundurowania oraz różnych akcesoriów, które są potrzebne do pracy.  Pani policjantka wyjaśniła dzieciom jak wezwać pomoc, pokazała  jak łatwo zapamiętać numer alarmowy 112 oraz uświadomiła dzieciom, że aby skutecznie wezwać pomoc konieczna jest znajomość adresu zamieszkania. Tygryski postanowiły utrwalać adres swojego zamieszkania również w domach. 

4 lutego odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy, podczas którego dzieci świetnie się bawiły przy dyskotekowych przebojach serwowanych przez pana DJ-a oraz chętnie prezentowały swoje stroje. W karnawałowym nastroju Tygryski wykonały prace plastyczne: kolorowe maski oraz baloniki z szablonu liczby 0, którą w tym tygodniu poznały.

31 styczniaTygryski obchodziły Dzień Przytulania. Dzieci rozmawiały o tym co to znaczy być przytulanym, co wtedy czujemy,czy wszyscy lubią być przytulani i kto może nas przytulać. Następnie stworzyliśmy mapę skojarzeń do słowa "Przytulanie". Z okazji tego dnia wyciągnęliśmy nasze poduszki i zrobiliśmy sobie poduszkowe zabawy. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia z poduchami- nosząc je na głowach, rzucając,przytulając rozwijaliśmy równowagę i propriocepcje czyli czucie głębokie naszego ciała.  Na sam koniec przeliczaliśmy filcowe serduszka w zakresie 9. i uczyliśmy się rysować serce na naszej tablicy. 

Mimo, iż zima nie rozpieszcza nas śniegiem, zajęliśmy się tematem sportów zimowych. Tygryski dowiedziały się czy jest olimpiada, poznały jej symbol oraz znaczenie kolorów kół. Dzieci pozały również dyscypliny sportowe olimpiady zimowej. Tygryski wykonały pracę plastyczną "Sanki" wykonując wydzierankę i ćwicząc przy tym motorykę małą. Pod koniec tygodnia zorganizowaliśmy zawody sportowe, podczas których dzieci rywalizowały ze sobą przestrzegając zasady fair play i bawiły się przy tym wspaniale.

Strony