Żabki

6 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu naszych najbliższych. Z okazji Ich święta Żabki przygotowały wiersz i piosenki oraz wręczyły swoim rodzicom wykonane prezenty. Następnie mogliśmy bawić się w ogrodzie na festynie rodzinnym, który wszystkim sprawił mnóstwo uciechy oraz skosztować pysznych smakołyków przygotowanych przez rodziców.

5 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu panów policjanatów razem z policyjnym psem Hunterem. Usłyszeliśmy jak bezpiecznie zachować się w kontakcie z psem oraz zobaczyliśmy w jaki sposób Hunter wykonuje komendy wydawane przez swojego przewodnika. Mogliśmy również zobaczyć narzędzia pracy panów policjantów oraz wsiąść do policyjnego auta i pobawić się syreną alarmową.

3 czerwca Żabki brały udział w różnych konkurencjach sportowych takich jak: skoki na piłce, przeciąganie liny, rzut do celu, skoki w workach, bieg slalomem, skoki z przeszkodami i kopanie piłki nożnej do bramki. Wszystkie konkurencje wymagały od nas uwagi, skupienia, zręczności, siły, dobrej koordynacji ruchowej, umiejętności współpracy, a przede wszystkim chęci do zabawy. Nasze dzieciaki zaliczyły wszystkie te umiejętności wzorowo, za co otrzymały medal aktywnego przedszkolaka.

W dniu 21 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Głoskowa do „Chatki Spełnionych Marzeń”. Na miejscu podzieleni na grupy przystąpiliśmy do wykonania pizzy margherity. Uczyliśmy się formować ciasto, sos pomidorowy przyprawialiśmy ziołami oraz smarowaliśmy nim przygotowane ciasto oraz tarliśmy ser, którym posypywaliśmy pizzę. Uczestniczyliśmy również w zabawach integracyjnych, poznaliśmy życie, zwyczaje i zabawy dzieci w różnych zakątkach świata, mogliśmy pobawić się na placu zabaw oraz własnoręcznie upiec sobie kiełbaskę. Na koniec skosztowaliśmy pizzę, która okazała się bardzo smaczna.

15 maja uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach Labo Odkrywcy, w czasie których dowiedzieliśmy się jak zbudowane jest i w jaki sposób działa ludzkie oko. Na podstawie modelu zobaczyliśmy, że ma kulisty kształt, posiada liczne części takie jak : rogówkę przez którą wpada światło, tęczówkę oraz źrenicę, która reguluje dopływ światła zmieniając swoją wielkość. Zobaczyliśmy też, gdzie znajduje się nerw wzrokowy i za co odpowiada oraz jaką rolę pełnią powieki i rzęsy. Dowiedzieliśmy się ,że oko jest delikatne jak galaretka i trzeba bardzo uważać w kontakcie z ostrymi przedmiotami. Zobaczyliśmy również czym różni się obraz widziany przez oko ludzkie i oko kota. Braliśmy udział w doświadczeniu, w którym nasze oczy ulegały iluzji przedmiotu widzianego na powierzchni pudełka, którą powodowały umieszczone wewnątrz półkoliste lustra stanowiące tylko odbicie tegoż przedmiotu.

Nasza grupa przygotowywała się do nadejścia wiosny. Na podstawie utworów literackich poznawaliśmy oznaki zbliżajacej się pory roku, które wyszukiwaliśmy na obrazkach. Wykorzystując karty do gry poznaliśmy nazwy pierwszych wiosennych kwiatów. Odszukiwaliśmy kwiatowe pary, graliśmy w memo, układaliśmy ciągi rytmiczne, a wczasie tych zabaw utrwalaliśmy nazwy kwiatów, ćwiczyliśmy pamieć wzrokową i doskonalismy umiejętności matematyczne. Segregowaliśmy obrazki próbując je przyporzadkować do danej pory roku, dzięki czemu utrwalaliśmy nazwy i kolejność pór roku. Zagraliśmy w grę planszową Hodujemy kwiaty, w której poznaliśmy warunki sprzyjające wzrostowi kwiatów, poznaliśmy elementy kodowania, ćwiczyliśmy przeliczanie do 10 oraz rozwijaliśmy umiejętności społeczne przestrzegając reguł gry. Wykonaliśmy ćwiczenie Droga bociana, podczas którego doskonalilismy umiejętności grafomotoryczne oraz wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające wiosenne kwiaty: przebiśniegi, żonkile i tulipany. Przypomnieliśmy sobie baśń H.CH.Andersena o dziewczynce, która powstała z ziarenka oraz sami zasadziliśmy ziarenka fasoli. Poznalismy literkę Ł,l , którą uczyliśmy się pisać, a w grze Prawda, czy fałsz uczyliśmy się dostrzegać różnice pomiędzy przedstawicielami ptaków i ssaków. Zatańczyliśmy do utworu A.Vivaldiego Wiosna według własnej interpretacji.

1 marca Żabki dowiedziały się, że jest to ważna data, bo w tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia wędrowaliśmy Śladami Powstańców Warszawskich. Poznaliśmy życie warszawiaków w czasie II Wojny Światowej. Dzieci mogły zobaczyć flagę Polski Walczącej oraz poznały znaczenie jej symbolu, zobaczyły również jak wyglądała opaska powstańcza. Żabki dowiedziały się czym była Harcerska Poczta Polowa oraz zobaczyły jak wyglądała jej pieczęć, zobaczyły jak wyglądał bombowiec Liberator B-24J i w jaki sposób zrzucał zaopatrzenie Powstańcom. Oglądaliśmy książeczkę obrazkową pokazującą życie  Powstańców Warszawskich, a następnie mogliśmy  pokolorować wybrane obrazki.

27 lutego wybraliśmy się do kina „Elektronik” na przedstawienie teatralne pt : „Zośka, Piraci i wielka draka". Poznaliśmy zasady bezpieczeństwa podczas podróży metrem, zobaczylismy również pierwsze oznaki wiosny, które w ten słoneczny dzień ukazały się w postaci przebiśniegów, które mogliśmy zaobserwować na działkach niedaleko kina.

14 lutego w naszym przedszkolu odbył się wielki bal, na którym dzieci z dumą  prezentowały ulubione postacie z bajek i filmów. Dzieci wesoło się bawiły razem ze swoimi wychowawczyniami, tańczyły i brały udział w konkursach. Pan fotograf zrobił nam pamiątkowe zdjęcia w naszych strojach.

Na ostatnich zajęciach z cyklu Labo Odkrywcy dzieci zobaczyły z jaką siłą działa ciśnienie na różne przedmioty. Najbardziej podobało nam się doświadczenie z suszarką i piłeczkami, w którym mogliśmy obserwować zachowanie się piłek umieszczonych w strumieniu  powietrza suszarki oraz doświadczenie z butelką i jajkiem, w którym zobaczyliśmy jak palący się w butelce ogień powodując różnicę ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz butelki, zasysa do środka butelki jajko umieszczone w jej otworze.

Strony