Żabki

13 grudnia w piątek nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Wizyta była bardzo oczekiwana przez dzieci od dawna. Żabki przygotowały dla Mikołaja piosenkę ,, Święty Mikołaju” , którą zaprezentowały na spotkaniu. Zabawa była bardzo fajna: zagadki, tańce, pociągi, kółeczka , ale najbardziej oczekiwane były prezenty. Gdy weszliśmy do sali , okazało się, że są , leżą pod choinką i oto chodziło!. Uśmiechy pojawiły się na każdej twarzy.

6 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty stolarskie, w czasie których dzieci z grupy Żabek  poznały pracę stolarza. Oglądały narzędzia którymi się posługuje: młotki, wiertarki, strugi itp. Pan stolarz wyjaśnił dzieciom, że bardzo ważne jest to jak jest ubrany w czasie pracy  oraz zasady BHP czyli zasady bezpieczeństwa. Następnie  chętne dzieci zakładały kask, rękawice, okulary ochronne  oraz kamizelkę odblaskową , która jest zakładana aby być widocznym podczas pracy. Żabki poznały i oglądały różne gatunki drewna z których stolarz może wykonać szereg pięknych przedmiotów. Na zakończenie warsztatów dzieci malowały deski z otworami do przewlekania sznurków, aby ćwiczyć paluszki.

4 grudnia w środę naszą grupę odwiedziła mama Darii, która z zwodu jest hydrogeologiem i z okazji Barbórki zaprezentowała pracę geologa. Dzieci oglądały różne minerały, skały oraz skamieliny, dowiedziały się dużo na temat historii powstawania poszczególnych  warstw skalnych, skamieniałości,  wulkanów, ruchów tektonicznych. Najfajniejsze były eksperymenty , które prezentowały wybuch wulkanu, proces wypiętrzania się gór.

Od wielu lat nasze przedszkole bierze udział zbierania pieniędzy w ramach Góry Grosza. W tym roku Żabki  przyłączyły się  do zbiórki pieniędzy. Wszyscy chcą zbierać na zmianę z dziećmi z grupy Słonek.

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Żabki przyniosły do przedszkola swoje misie. Każde dziecko zaprezentowało swojego misia i zajęły one honorowe miejsce w naszej sali na zielonej kanapie. Cały dzień jak przystało na święto rozmawialiśmy o misiach tych zabawkowych  i  tych prawdziwych. Przedstawiłam dzieciom historię   Święta Pluszowego misia oraz  początki powstania pluszowej zabawki w kształcie misia. Następnie  dzieci odgadywały zagadki umieszczone pod kolorowymi chmurkami dotyczące znanych z bajek i misiów, pobawiliśmy się w zabawę ,,Niedźwiadek”.

Pluszowe misie  to zabawki ale w naszych lasach mieszkają prawdziwe misie- niedźwiedzie brunatne. Poznaliśmy zwyczaje i  życie niedźwiedzi brunatnych oraz inne misie, które zamieszkują odległe rejony kuli ziemskiej: misie koala, pandy, niedźwiedzie polarne. Na zakończenie dzieci wykonały misia pandę z papierowych talerzyków oraz pokolorowały  obrazki przyniesione przez Maćka.

W środę  przygotowaliśmy plakat na temat podstawowych praw dzieci. Żabki narysowały  swoje prawa: prawo do ochrony, opieki i miłości, prawo do imienia i narodowości, prawo do zabawy, prawo do edukacji. Plakat umieściliśmy na tablicy grupowej.

W czwartek  obchodziliśmy Dzień Życzliwości z tej okazji obyło się podsumowanie  konkursu  plastycznego ,,Order Życzliwości” oraz wystawa prac konkursowych. Z naszej grupy w konkursie wzięła udział ósemka dzieci . W czasie uroczystości i wspólnej zabawy wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe przypinki ,, Dzień Życzliwości”, a te które brały udział w konkursie dyplomy i nagrody. Każda grupa przygotowała na tablicę swoje określenia :Co znaczy być życzliwym. W sali dzieci zrobiły swoje własne Medale Życzliwości.

Listopad to miesiąc w którym budzą się jesienne nastoje, dni są krótsze, szaro, buro, ale w grupie  Żabek nie ma nudy, mamy ciągle coś do zrobienia i  nowe pomysły. Chłopcy  dalej produkują maski, pociągi, tramwaje, autobusy z papieru, kleją, wycinają i tak mogą spędzać czas całe dnie. Mamy jednak dużo innych rzeczy do zrobienia. Pierwszy  tydzień listopada  upłynął pod znakiem rodziny i upływającego czasu. Dzieciom ciężko zrozumieć, że rodzice i dziadkowie też kiedyś byli dziećmi, że nie było telewizji, dlatego z pomocą przychodzą zdjęcia, które przywołują wspomnienia z minionych lat, kiedy dzieci były bobasami i wyglądały inaczej. Zdjęcia z wczesnego dzieciństwa wzbudziły bardzo dużo emocji i zainteresowania. Zgadywaliśmy kto jest na zdjęciach, w większości przypadków to się udało, ale nie zawsze. Omawiając rodzinę nie mogliśmy pominąć takich zagadnień  jak wzajemny szacunek, troska, miłość, odpowiedzialność. Dzieci przypomniały sobie takie określenia jak: córka, syn, siostra, brat, rodzeństwo, dziadkowie, wnuczęta, ciocie wujkowie. Dzieci narysowały portrety swoich rodzin i swoich mam.

11 listopada przypada Święto Niepodległości i musieliśmy się do niego przygotować . Wykonaliśmy flagi biało- czerwone, dzieci przyszły ubrane w stroje w kolorach barw narodowych,  powtórzyliśmy wszystkie zwrotki hymnu. 8 listopada o godzinie 11.11 dzieci z całego przedszkola odśpiewały wszystkie zwrotki hymnu.

13 listopada, w środę byliśmy w Kinie Wisła na spektaklu teatralnym ,, Przygody wilka i zająca”. Na spektakl pojechaliśmy metrem, co sprawiło dzieciakom wielką frajdę.

14 listopada czwartek poszliśmy na zajęcia sportowe  w ramach Dziecięcej Akademii Sportu AWF  -  taekwondo.

Jesień to deszcz, chmury i wiatr. Żabki poznały obieg wody w przyrodzie oraz jak  powstają chmury i dlaczego pada deszcz. Poznaliśmy również literę T.

Na początku października dzieci oglądały przestawienie ,,Jesienny musical” oraz uczestniczyły w koncercie muzycznym ,,Opowieści Stracha na wróble” na  którym poznały brzmienie i budowę fletu poprzecznego. W październiku omawialiśmy tematy związane z jesienią, ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie, dzieci dowiedziały się dlaczego drzewa zmieniają kolor liści, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. W ogrodzie przedszkolnym dzieci zbierały kolorowe liście, jarzębinę, noski klonowe. Materiały te wykorzystaliśmy w pracach plastycznych: portret Pani Jesieni, kolaż z liści z parasolem.

W dalszym ciągu ćwiczymy znajomość dni tygodnia, jaki jest dzień dzisiaj, jaki będzie jutro, a jaki był wczoraj oraz bawimy się w zabawy pozwalające zapamiętać dzieciom lewą i prawą stronę swojego ciała.

15 października  obchodziliśmy Dzień Mycia Rąk z tej okazji przypomnieliśmy zasady mycia rąk przed posiłkami, po wyjściu z toalety oraz po powrocie z ogrodu przedszkolnego. Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające wirusy i bakterie, które znajdują się na naszych rękach, a ich nie widać gołym okiem. Żabki obrysowały swoje ręce, a na nich narysowały różne wirusy i bakterie, które się na nich znajdują, czasami wyglądały one bardzo groźnie. Nasze przedszkole bierze udział w programie Sanepidu ,, Więcej wiem, mniej choruję” dlatego będziemy wracać do tego tematu.

Żabki bardzo chętnie bawią się w swojej sali korzystając z gier, książek, bardzo często same wykonują różne elementy z papieru: maski, zbroje, miecze, samoloty, które są wykorzystywane w czasie zabaw dowolnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane ze zdrowym trybem życia i zdrowym żywieniem. Dzieci doskonale znają produkty, które nie są zdrowe i nie należy ich spożywać w dużych ilościach i jak aktywnie spędzać czas nie przed telewizorem i tabletem. Wspólnie układaliśmy ,,piramidę mocy” czyli piramidę zdrowego żywienia, a przy okazji oglądaliśmy i czytaliśmy książkę ,,Supermocni  kontra złodzieje zdrowia”, którą przyniosły dzieci.

Słoneczna pogoda sprawia, że dzieci mogą  bawić się w ogrodzie przedszkolnym, a spadające kolorowe liście służą jako doskonały dodatek i nic więcej nie jest potrzebne.

17 października Żabki były na zajęciach sportowych na AWF. Była to pierwsza wyprawa Żabek na zajęcia poza przedszkolem. Dzieciom bardzo podobała się ogromna sala i dużo przestrzeni, gdzie można było bezpiecznie biegać. Zajęcia zmęczyły dzieci, ale tylko na chwileczkę po powrocie do przedszkola nikt już o tym nie pamiętał.

20 września świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka z powodu pogody w naszej sali. Złożyłam dzieciakom życzenia z okazji ich święta oraz wręczyłam pamiątkowe medale. Było bardzo wesoło i rozpoczęła się zabawa przy muzyce oraz konkurs taneczny z balonami, w którym wszyscy brali udział.

Wakacje się skończyły pora wrócić do przedszkola i do nowej grupy. Jesteśmy już  Żabkami. Na powitanie wykonaliśmy plakat grupowy  na którym znalazły się własnoręcznie wykonane portrety wszystkich dzieci  z grupy. Pierwszy tydzień  adoptowaliśmy  się do nowej grupy, do przedszkola, powitaliśmy w grupie nowe dzieci. W drugim tygodniu wspominaliśmy wakacje. Dzieci przyniosły zdjęcia z wakacji i opowiadały o czasie spędzonym z rodzicami, o wakacyjnych wyjazdach.

11 września odbyły się zajęcia badawcze Labo Odkrywcy Fruwający magnes. Dzieci zapoznały się z pojęciami: magnes oraz  linie pola magnetycznego.

19 września 2019 poszliśmy na wycieczkę go Jednostki Straży Pożarnej aby poznać pracę strażaka i obejrzeć sprzęt gaśniczy. Ratowniczo - Gaśnicza Jednostka nr 6 jest jednostką specjalizującą się w ratownictwie chemicznym. Dzieci obejrzały ubiór strażaka jadącego na akcję ratownicza, przymierzały hełmy ochronne, wypróbowały czujnik ruchu bardzo potrzebny dla bezpieczeństwa strażaków podczas akcji.  Obejrzeliśmy samochody  gaśnicze, sprzęt używany podczas akcji w czasie wypadków samochodowych, specjalistyczny samochód do ratownictwa chemicznego, w którego skład wchodzi mały robot zwiadowczy. Każde dziecko mogło usiąść w samochodzie gaśniczym na miejscu strażaków ruszających do akcji gaśniczej. Po wycieczce wzrosła grupa dzieci chcących w przyszłości zostać strażakami, nawet dziewczyny są chętne. Zobaczymy jak to będzie w praktyce.