Żabki

6 czerwca 2025 roku nasza przedszkolna sala zamieniła się w pokład pirackiego statku, a dzieci – w dzielną załogę! Gdy tylko mali piraci przybyli do przedszkola, zostali powitani na pokładzie, otrzymali pirackie czapki oraz morskie tatuaże i… wypłynęliśmy na pełne przygód morze wyobraźni!

Naszym pierwszym celem była Wyspa Skarbów, czyli przedszkolny ogród. Dzieci, podzielone na cztery grupy: Szybkie Rekiny, Kotwice, Muszelki i Statki, same wybrały swoich kapitanów i wyruszyły w terenową grę pełną pirackich wyzwań! Mali odkrywcy projektowali własne flagi, układali puzzle, pokonywali labirynt w poszukiwaniu złotych kluczy, rozwiązywali zagadki, szukali różnic i kolorowali papugi według kodu. Zwieńczeniem tej emocjonującej wyprawy było odnalezienie skrzyń pełnych złotych monet – radość była ogromna!

Po powrocie na pokład czekały na nas pyszne muffinki, które dodały sił na dalsze atrakcje. Wzięliśmy udział w wielkiej bitwie na bańki mydlane, w której mali piraci dzielnie walczyli szablami z gigantycznymi bańkami. Następnie każdy wykonał własną piracką lunetę, ozdabiając ją błyszczącymi naklejkami – idealny sprzęt do dalszych morskich wypraw!

Po kolacji w formie szwedzkiego stołu przyszedł czas na piracką dyskotekę, podczas której bawiliśmy się przy dźwiękach szant i wzięliśmy udział w energetycznej zumbie pod żaglami. Wieczór zakończyliśmy spokojnym seansem filmowym – kino pod żaglami – podczas którego niektórzy piraci spokojnie odpłynęli… do krainy snów.

Rano, po wspólnej toalecie i śniadaniu, nadszedł czas na ceremonię wręczenia dyplomów Przedszkolnych Piratów i sprawiedliwy podział łupów. Zadowoleni i pełni wspomnień zostaliśmy odebrani przez rodziców – choć niektórzy z nas najchętniej zostaliby na statku jeszcze jedną noc!

To była prawdziwa noc przygód, współpracy, śmiechu i dziecięcej radości – noc, którą zapamiętamy na długo!

2 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. Już od wejścia do naszego przedszkola dzieci witały kolorowe balony. Po śniadaniu w naszej sali zaczęły się zabawy przy muzyce, tańce i zabawy z balonami. Potem w naszym ogrodzie dzieci uczestniczyły w zabawach sportowych – mini tor przeszkód, przeciąganie liny, tunel, zabawy z piłką. Kolejną atrakcją tego wyjątkowego dnia były lody. Dzieci wybierały sobie ulubione smaki. W tym dniu czekało na dzieci wiele niespodzianek i upominków. Był to dzień pełen uśmiechów, zabawy, radości i miłych wrażeń.

1. Nazywanie ras ludzi, określanie miejsc zamieszkania, warunków klimatycznych.
2. Poznanie zwyczajów ludzi różnych ras (ubiór, mieszkanie).
3. Zwracanie uwagi na zabawy dzieci z różnych regionów świata.
4. Zapoznanie z pojęciem przyjaźń.
5. Doskonalenie umiejętności współdziałania podczas zabawy przy muzyce.
6. Uczestniczenie we wspólnych obchodach Dnia Dziecka.
7. Nazywanie zwierząt żyjących w różnych środowiskach i klimacie.
8. Poznawanie zwierząt egzotycznych.
9. Wiązanie typowych zjawisk atmosferycznych z aktualną porą roku – latem.
10. Przestrzeganie zasad ochrony środowiska i dostrzeganie piękna natury.
11. Poszerzanie wiedzy na temat letnich przysmaków.
12. Zapoznanie z zasadami bezpiecznego zachowania się na wakacjach.
13. Poznawanie różnych środków lokomocji.
14. Zapoznanie ze sztuką i folklorem góralskim oraz cechami górskiego krajobrazu.
15. Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
16. Rozwijanie sprawności fizycznej poprzez ćwiczenia i zabawy ruchowe.
17. Rozwijanie umiejętności matematycznych – klasyfikowania i przeliczania.
18. Rozwijanie percepcji słuchowej poprzez zabawy z odgłosami i instrumentami.

Tematy kompleksowe:
1. Dzieci świata.
2. W podróż wyruszamy.
3. Tajemnice przyrody.
4. Wakacje tuż, tuż.

22 maja grupa „Żabki” wzięła udział w IX Bielańskiej Olimpiadzie Przedszkolaków, która odbyła się w hali sportowej CRS Bielany przy ulicy Lindego.

To wyjątkowe sportowe wydarzenie zgromadziło dzieci z 15 bielańskich przedszkoli, a nasi mali sportowcy z dumą reprezentowali swoje przedszkole w różnorodnych konkurencjach lekkoatletycznych, dostosowanych do wieku uczestników.

Były emocjonujące wyścigi na rowerkach, rzuty oszczepem piankowym, slalomy i wiele innych aktywności. Dzieci dały z siebie wszystko, wykazując się nie tylko sprawnością fizyczną, ale też ogromnym zaangażowaniem, współpracą i radością ze wspólnej zabawy.

Każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal, a grupa została uhonorowana statuetką oraz dyplomem. Brawo dla wszystkich małych sportowców!

14 maja dzieci z naszej grupy wybrały się na pełną atrakcji wycieczkę do „Wioski pod Kogutem” w Krępie. Na początku zwiedziliśmy mini zoo, gdzie z bliska mogliśmy podziwiać różne zwierzęta: daniele, kangury, pawie, kury, emu, świnie, osły, a nawet konie i morskie świnki. Następnie odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone pszczołom. Dzieci poznały mieszkańców ula – robotnice, trutnie i królową – oraz dowiedziały się, jak wybierana jest królowa, ile żyje i co się dzieje, gdy w ulu pojawią się dwie królowe. Pani opowiadała także o tym, jak pszczoły przygotowują się do zimy i jakie zagrożenia na nie czyhają – największym z nich jest szerszeń. Dużą atrakcją było własnoręczne wykonywanie świeczek z prawdziwego wosku pszczelego oraz degustacja produktów pszczelich, takich jak pyłek pszczeli i różne rodzaje miodu. Kolejnym punktem programu była gra terenowa i budowanie domków dla owadów z materiałów znalezionych w lesie. Na zakończenie dnia dzieci bawiły się radośnie na placu zabaw. Wycieczka była nie tylko świetną zabawą, ale też okazją do zdobycia nowej wiedzy i bliskiego kontaktu z przyrodą.

12 maja Żabki wybrały się na wycieczkę do Lasu Bielańskiego. Na początku dzieci poznały zasady obowiązujące w lesie. Pan Przewodnik oprowadzał nas po bielańskim rezerwacie i zapoznawał dzieci z przyrodą. Żabki poznawały różne drzewa oraz dowiedziały się jak liczymy ich wiek. Oglądaliśmy paśnik dla zwierząt. Dzieci wysłuchały wiele ciekawostek na temat życia roślin i zwierząt w tym rezerwacie przyrody. Dowiedziały się, że występuje tu dużo gatunków ptaków, między innymi dzięcioł czarny, który jest symbolem Lasu Bielańskiego. Żabki wyszukiwały i prawidłowo nazywały oglądane na planszach rośliny, owady, płazy i gady. Oglądały kły dzika prezentowane przez pana przewodnika. Dowiedziały się, że łoś to największy osobnik zamieszkujący Kampinowski Park Narodowy, którego można spotkać również w Lesie Bielańskim. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość pobawić się na miejscu zabaw i pobiegać w labiryncie. Wycieczka bardzo się dzieciom podobała.

W poniedziałek 5 maja odwiedził nas wyjątkowy gość – dziadek Kazia, który pracuje na lotnisku wojskowym. Opowiedział dzieciom wiele fascynujących rzeczy o swojej pracy oraz o samolotach, które można spotkać w części wojskowej lotniska.

Dzieci dowiedziały się, jak ważne jest czyszczenie płyty lotniska, ponieważ nawet najmniejszy przedmiot może być groźny dla startujących i lądujących maszyn. Poznały wojskowe samoloty takie jak F-16 i Hercules – ten ostatni potrafi przewieźć nawet kilkudziesięciu żołnierzy!

Nie zabrakło też ciekawostek o samolocie, którym lata prezydent Polski, a także o tym, do czego służy radar i jaka jest rola nawigatora na lotnisku. Dzieci usłyszały też, czym jest droga kołowania oraz co trzeba zrobić, żeby zostać pilotem.

Wielkie wrażenie zrobiła opowieść o Kapitanie Kawie – najlepszym polskim pilocie wojskowym, który wzbudził wśród Żabek ogromny podziw.

To było niezwykle inspirujące spotkanie, które z pewnością rozbudziło w dzieciach ciekawość i marzenia o lataniu!

Zadania do realizacji:
1. doskonalenie sprawności ciała i koordynacji przygotowujących do nauki pisania i czytania
2. systematyczne uczestnictwo w organizowanych zabawach ruchowych w sali i na świeżym powietrzu, zajęciach gimnastycznych
3. kształtowanie świadomości narodowej przez dostrzeganie piękna języka, muzyki, tradycji, historii, architektury, sztuki
4. podejmowanie prób pogodzenia się z porażką czy przegraną, radość z sukcesów innych
5. dostrzeganie, na czym polega praca zawodowa rodziców, dziadków, osób z najbliższego otoczenia
6. wymienianie symboli narodowych, wyróżnianie ich spośród symboli innych państw
7. doskonalenie umiejętności liczenia do dziesięciu na palcach oraz przedmiotach zastępczych
8. dokonywanie analizy i syntezy sylabowej i głoskowej prostych wyrazów
9. poszerzanie wiedzy i rozbudzanie zainteresowania krajami Unii Europejskiej
10. doskonalenie sprawności manualnej podczas wykonywania ćwiczeń graficznych oraz prac plastycznych
11. zdobywanie informacji na temat roślin i zwierząt żyjących w wybranych środowiskach
12. dostrzeganie pozytywnego wpływu niektórych zwierząt na środowisko
13. systematyczne obserwacje, badanie okazów zgromadzonych w kąciku przyrody oraz opisywanie wrażeń, porównywanie, wyciąganie wniosków
14. dostrzeganie etapów rozwoju roślin: drzew owocowych, roślin kwiatowych i cebulowych
15. rozpoznawanie i nazywanie wiosennych kwiatów, drzew i krzewów
16. poznawanie etapów rozwoju niektórych zwierząt (żaby, motyla, ptaka)
Tematy do realizacji:
1. Święta majowe
2. Jestem Europejczykiem
3. Kwiecisty maj
4. Rodzina to skarb

W minionym tygodniu w naszej grupie Żabek panowała prawdziwie świąteczna atmosfera! Dzieci z zapałem przygotowywały się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Wykonywały piękne kartki świąteczne oraz malowały tekturowe jajka, które wcześniej zostały owinięte folią aluminiową, tworząc wyjątkowe, błyszczące dekoracje. Żabki siały także rzeżuchę, ozdabiały doniczki i codziennie troskliwie pielęgnowały swoje roślinki. Przed świętami dzieci zabrały je do domów, aby ozdobiły ich wielkanocne stoły.

W trakcie tygodnia rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, a także uczyliśmy się świątecznej piosenki z pokazywaniem „Bunny Hop”, która sprawiła dzieciom wiele radości.

Wielką atrakcją tygodnia była piątkowa niespodzianka – odwiedziły nas trzy Zajączki Wielkanocne, czyli mama i siostry Dominika! Nasi goście przygotowali dla dzieci wyjątkowe wielkanocne podchody. Żabki, podzielone na grupy, wędrowały po całym przedszkolu, szukając zadań ukrytych przez Zajączka. Każde poprawnie wykonane zadanie przybliżało dzieci do zdobycia kolejnego fragmentu fotografii Zajączka z rodziną. Wszystkim grupom udało się zebrać wszystkie elementy układanki!

Za swoje zaangażowanie dzieci otrzymały wspaniałe nagrody – ręcznie robione na szydełku kurczaczki oraz gniotki, które również zostały przygotowane własnoręcznie przez naszych gości. Na zakończenie każdy Żabek mógł stworzyć swojego własnego Zajączka z przygotowanych elementów.

To był pełen wrażeń i radosnej atmosfery tydzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci!

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o życiu ludzi i zwierząt w gospodarstwie wiejskim. Dowiedzieliśmy się, co dają nam zwierzęta żyjące na wsi. Utrwalaliśmy nazwy zwierząt i ich dzieci, poznawaliśmy ich wygląd oraz odgłosy, jakie wydają. Rozróżnialiśmy również zwierzęta, które mogą mieszkać z nami w domu. Żabki opowiadały, jak opiekują się swoimi zwierzątkami, które posiadają. Podczas zabaw dzieci ćwiczyły pojęcia matematyczne, przeliczały i układały rytmy z różnych zwierząt. Żabki wykonywały pracę plastyczną ,,Krówka” z papierowych talerzyków.

W tym tygodniu byliśmy na zajęciach sportowych na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. Poznawaliśmy kolejną dyscyplinę sportową - szermierkę. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia prezentowane przez Pana instruktora oraz braliśmy udział w różnych konkurencjach i zabawach.

W czwartek braliśmy udział w zajęciach ,,Zumba Kids”. Dzieci chętnie wykonywały prezentowane przez Panią instruktor ekspresje ruchowo – taneczne do muzyki. Zajęcia przy muzyce sprawiły nam wiele radości.

Strony