Żabki

Nasza grupa przygotowywała się do nadejścia wiosny. Na podstawie utworów literackich poznawaliśmy oznaki zbliżajacej się pory roku, które wyszukiwaliśmy na obrazkach. Wykorzystując karty do gry poznaliśmy nazwy pierwszych wiosennych kwiatów. Odszukiwaliśmy kwiatowe pary, graliśmy w memo, układaliśmy ciągi rytmiczne, a wczasie tych zabaw utrwalaliśmy nazwy kwiatów, ćwiczyliśmy pamieć wzrokową i doskonalismy umiejętności matematyczne. Segregowaliśmy obrazki próbując je przyporzadkować do danej pory roku, dzięki czemu utrwalaliśmy nazwy i kolejność pór roku. Zagraliśmy w grę planszową Hodujemy kwiaty, w której poznaliśmy warunki sprzyjające wzrostowi kwiatów, poznaliśmy elementy kodowania, ćwiczyliśmy przeliczanie do 10 oraz rozwijaliśmy umiejętności społeczne przestrzegając reguł gry. Wykonaliśmy ćwiczenie Droga bociana, podczas którego doskonalilismy umiejętności grafomotoryczne oraz wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające wiosenne kwiaty: przebiśniegi, żonkile i tulipany. Przypomnieliśmy sobie baśń H.CH.Andersena o dziewczynce, która powstała z ziarenka oraz sami zasadziliśmy ziarenka fasoli. Poznalismy literkę Ł,l , którą uczyliśmy się pisać, a w grze Prawda, czy fałsz uczyliśmy się dostrzegać różnice pomiędzy przedstawicielami ptaków i ssaków. Zatańczyliśmy do utworu A.Vivaldiego Wiosna według własnej interpretacji.

1 marca Żabki dowiedziały się, że jest to ważna data, bo w tym dniu obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia wędrowaliśmy Śladami Powstańców Warszawskich. Poznaliśmy życie warszawiaków w czasie II Wojny Światowej. Dzieci mogły zobaczyć flagę Polski Walczącej oraz poznały znaczenie jej symbolu, zobaczyły również jak wyglądała opaska powstańcza. Żabki dowiedziały się czym była Harcerska Poczta Polowa oraz zobaczyły jak wyglądała jej pieczęć, zobaczyły jak wyglądał bombowiec Liberator B-24J i w jaki sposób zrzucał zaopatrzenie Powstańcom. Oglądaliśmy książeczkę obrazkową pokazującą życie  Powstańców Warszawskich, a następnie mogliśmy  pokolorować wybrane obrazki.

27 lutego wybraliśmy się do kina „Elektronik” na przedstawienie teatralne pt : „Zośka, Piraci i wielka draka". Poznaliśmy zasady bezpieczeństwa podczas podróży metrem, zobaczylismy również pierwsze oznaki wiosny, które w ten słoneczny dzień ukazały się w postaci przebiśniegów, które mogliśmy zaobserwować na działkach niedaleko kina.

14 lutego w naszym przedszkolu odbył się wielki bal, na którym dzieci z dumą  prezentowały ulubione postacie z bajek i filmów. Dzieci wesoło się bawiły razem ze swoimi wychowawczyniami, tańczyły i brały udział w konkursach. Pan fotograf zrobił nam pamiątkowe zdjęcia w naszych strojach.

Na ostatnich zajęciach z cyklu Labo Odkrywcy dzieci zobaczyły z jaką siłą działa ciśnienie na różne przedmioty. Najbardziej podobało nam się doświadczenie z suszarką i piłeczkami, w którym mogliśmy obserwować zachowanie się piłek umieszczonych w strumieniu  powietrza suszarki oraz doświadczenie z butelką i jajkiem, w którym zobaczyliśmy jak palący się w butelce ogień powodując różnicę ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz butelki, zasysa do środka butelki jajko umieszczone w jej otworze.

8 lutego naszą grupę odwiedził uczeń klasy wojskowej. Zaprezentował elementy munduru wojskowego oraz opowiedział czym zajmuje się żołnierz w czasie pokoju, a także jakimi cechami sprawnościowymi musi wykazać się żołnierz. Mieliśmy okazję zobaczyć i poćwiczyć elementy wojskowej musztry, uczyliśmy się czołgać przodem i tyłem oraz zobaczyliśmy w jaki sposób ewakuuje się ranną osobę z niebezpiecznego miejsca. Poznaliśmy też elementy samoobrony, a oglądając plakaty zobaczyliśmy czym zajmują się żołnierze sił zbrojnych WP.  Zobaczyliśmy elementy wyposażenia żołnierza i dowiedzieliśmy się do czego służą. Rozmawialiśmy o tym kto to jest patriota i co to znaczy być dobrym patriotą. Przypomnieliśmy sobie symbole narodowe, odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, dowiedzieliśmy się, że dobry patriota uczestniczy w obchodach ważnych świąt narodowych, odwiedza pomniki polskich bohaterów oraz uczestniczy w ważnych dla Polski wydarzeniach sportowych. Na koniec naszego spotkania dzieci dostały upominki.

30 stycznia naszą grupę odwiedzili babcie i dziadkowie, aby wspólnie świętować Dzień Babci i Dziadka. Nasze przedszkolaki przygotowały wiersze dla swoich bliskich, zaśpiewały i zagrały na instrumentach oraz zatańczyły z chustami do utworu Vienna Waltz J.Sraussa. Na zakończenie wręczyły dziadkom upominki i zaprosiły na poczęstunek.

Grudzień upłynął Żabkom na przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia. Poznawaliśmy tradycje świąteczne, usłyszeliśmy historię narodzin Jezusa, przygotowaliśmy prezenty dla rodziców, wykonywaliśmy ozdoby świąteczne oraz pokolorowaliśmy wiele obrazków związanych z tematyką świąteczną. Pilnie przygotowaliśmy się do występu dla rodziców, którzy odwiedzili nas 12 grudnia. Tego dnia recytowaliśmy wiersze, śpiewaliśmy oraz graliśmy na instrumentach. Po występach wspólnie z rodzicami zrobiliśmy piękne bożonarodzeniowe ozdoby. Nasi rodzice również zrobili nam super niespodziankę, zapraszając do przedszkola Elfy, których występ dostarczył nam wiele radości. Odwiedził nas także Mikołaj, z którym bawiliśmy się jak z dobrym znajomym. Braliśmy udział w świątecznych zabawach matematycznych, podczas których ćwiczyliśmy intuicje geometryczne oraz tworzyliśmy serie obiektów według kryterium wielkości układając choinkę z prostokątnych pasków papieru oraz układając prezenty Mikołaja od najmniejszego do największego i na odwrót. Układaliśmy również obrazek Mikołaja, który powstał po prawidłowym ułożeniu pasków z liczbami, dobieraliśmy gwiazdki w pary, tak, aby suma równa była 10, ćwiczyliśmy kolejność liczb i spostrzegawczość wzrokową odgadując, które choinki zmieniły miejsce. Odgadywaliśmy w którym kubeczku z choinką jest prezent utrwalając kolejność liczb oraz posługiwanie się pojęciami mniej i więcej.

W ostatnim tygodniu prowadziliśmy zabawy badawcze z wodą oraz sprawdzaliśmy jak powstają barwy pochodne. Sprawdzaliśmy właściwości fizyczne wody: kolor, zapach, smak i kształt. Zauważyliśmy, że woda w niskiej temperaturze zamarza i powiększa swoją objętość. Sprawdzaliśmy, czy słuszne będą nasze założenia: które przedmioty toną w wodzie, a które pływają. Wyjaśnialiśmy dlaczego tak jest, odwołując się do zdobytych wiadomości. Badaliśmy również jakie barwy podstawowe trzeba zmieszać ze soba, aby powstały barwy pochodne. Zobaczyliśmy, że barwy plasteliny też można wymieszać ze sobą, ale trwa to o wiele dłużej niż w przypadku mieszania farb rozpuszczonych w wodzie.

W piątek, 23.11 poznaliśmy historię Misia Wojtka - polskiego bohatera wojennego. Oglądaliśmy zdjęcia pokazujące Wojtka od maleńkiego niedźwiadka do dorosłego, potężnego niedźwiedzia, przyjaciela polskich żołnierzy, bohatera bitwy o Monte Casino. Na podstawie komiksu Przygody Misia Wojtka, dzielnego żołnierza poznaliśmy wiele ciekawostek i przygód z życia Wojtka oraz zobaczyliśmy na mapie szlak, który przebył z żołnierzami gen. Andersa. Zrozumieliśmy, że Wojtek wychowany wśród ludzi, uważał się za człowieka, był łagodny, bardzo kochał swoich towarzyszy, za którymi bedąc już w Edynburskim Zoo ,w niewoli,  ogromnie tęsknił.

Strony